ԱԳ փոխնախարարն ընդգծել է «ԹՐԻՓՓ» նախագծի կարևորությունը ESCAP-ի գործադիր քարտուղարի հետ հանդիպմանը
Ապրիլի 21-ին Բանգկոկում ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանը հանդիպել է ՄԱԿ-ի Ասիայի և Խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանի տնտեսական և սոցիալական հանձնաժողովի (ESCAP) գործադիր քարտուղար Արմիդա Սալսիա Ալիշյահբանայի հետ։
Զրուցակիցները բարձր են գնահատել Հայաստանի և ESCAP-ի միջև ձևավորված սերտ համագործակցությունը։ Մտքեր են փոխանակվել փոխգործակցության հետագա խորացման շուրջ, այդ թվում՝ տրանսպորտի և թվային կապակցվածության ուղղություններով։ Այս համատեքստում ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալն ընդգծել է փորձի և գիտելիքի փոխանակման, ինչպես նաև կարողությունների զարգացման կարևորությունը։
ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալը ESCAP-ի գործադիր քարտուղարի ուշադրությանն է ներկայացրել Հայաստանի առաջնահերթությունները տարածաշրջանային կապակցվածության խթանման ուղղությամբ՝ որպես խաղաղության և կայունության ապահովման, տնտեսական աճի խթանման, դիմակայունության ամրապնդման և սոցիալական զարգացման կարևոր գործոն։ Հարավային Կովկասի տարանցիկ և լոգիստիկ ներուժի լիարժեք իրացման համատեքստում ԱԳ նախարարի տեղակալ Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանն ընդգծել է «ԹՐԻՓՓ» նախագծի իրականացման կարևորությունը։
Հանդիպմանը մտքեր են փոխանակվել ՄԱԿ-ի Կենսաբանական բազմազանության մասին կոնվենցիայի կողմերի 17-րդ համաժողովին (COP17) ընդառաջ և դրա շրջանակներում Հայաստանի և ESCAP-ի միջև համագործակցության և համատեղ նախաձեռնությունների հեռանկարների վերաբերյալ:

Замглавы МИД Армении и исполнительный секретарь ЭСКАТО обсудили вопросы сотрудничества
Заместитель министра иностранных дел Республики Армения Роберт Абисогомонян встретился с Исполнительным секретарем Экономической и социальной комиссии для Азии и Тихого океана (ЭСКАТО) Армидой Алисджабаной.
Как сообщает пресс-служба МИД, собеседники высоко оценили тесное сотрудничество, сложившееся между Арменией и ЭСКАТО. Состоялся обмен мнениями по вопросам дальнейшего углубления взаимодействия, в том числе в сферах транспорта и цифровой взаимосвязанности. В данном контексте заместитель министра иностранных дел Армении подчеркнул важность обмена опытом и знаниями, а также развития кадрового потенциала.
Заместитель министра иностранных дел обратил внимание исполнительного секретаря ЭСКАТО на приоритеты Армении в области продвижения региональной взаимосвязанности как ключевого фактора обеспечения мира и стабильности, стимулирование экономического роста, укрепление устойчивости и социального развития. В контексте полноценной реализации транзитного и логистического потенциала Южного Кавказа заместитель министра иностранных дел Роберт Абисогомонян подчеркнул важность реализации проекта «TRIPP».
В ходе встречи стороны обменялись мнениями относительно перспектив сотрудничества и совместных инициатив между Арменией и ЭСКАТО в преддверии и в рамках 17-й Конференции Сторон Конвенции ООН о биологическом разнообразии (COP17).