Ադրբեջանը օկուպացիայի ներքո է պահում ՀՀ ինքնիշխան տարածքի շուրջ 41 քառ.կմ տարածքը` շուրջ 11 տեղամասերում. Աղաջանյան
Ադրբեջանը օկուպացիայի ներքո է պահում ՀՀ ինքնիշխան տարածքի շուրջ 41 քառ.կմ տարածքը` շուրջ 11 տեղամասերում: Այդ մասին Ազգային Ժողովի ամբիոնից հայտարարել է ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ, «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Էդուարդ Աղաջանյանն` այսօր ԱԺ նիստում հանդես գալով նոյեմբերի 14-ին հայ–ադրբեջանական սահմանին տեղի ունեցած դեպքերի մասին հայտարարությամբ։
«Ադրբեջանը շարունակում է Հայաստանի հետ սահմանին սադրիչ և ագրեսիվ գործողությունները։ Ինչպես հայտարարել է ՀՀ ԱԽ–ը, նոյեմբերի 14-ին Հայաստան–Ադրբեջան սահմանի արևելյան տեղամասերից մեկում Ադրբեջանական ԶՈւ–ը` տեխնիկայի աջակցությամբ ներխուժել են ՀՀ տարածք։ Բանակցությունների արդյունքում զինտեխնիկայի մեծ մասը հետ է քաշվել, բայց հայկական կողմն ունեցել է դիրքային կորուստներ»,– ասաց Աղաջանյանը` հավելելով, որ այս գործողություններով Ադրբեջանն ամրապնդել է դեռևս 2021թ–ի մայիսի 12-ից ՀՀ տարածքում իր ապօրինաբար տիրացած դիրքերը:
«Մայիսի 12-ի ներթափանցումից հետո Ադրբեջանը օկուպացիայի ներքո է հայտնվել ՀՀ ինքնիշխան տարածքի շուրջ 41 քառ.կմ տարածքը` շուրջ 11 տեղամասերում։ Սահմանին հրադադարի խախտումները կրում են ամենօրյա բնույթ»,- նշեց նա` հիշեցնելով, որ մայիսի 12-ից հետո ՀՀ–ը դիմել էր ՀԱՊԿ–ին հայ–ադրբեջանական սահմանին մոնիթորինգ անելու առաջարկով, բայց մինչ օրս պատասխան չի ստացել:
Միևնույն ժամանակ նա կառավարությանը դարձյալ կոչ արեց դիմել ՀԱՊԿ–ին ՀՀ դիտորդական առաքելություն ուղարկելու նախաձեռնությամբ։ Իսկ խորհրդարանական ընկերներին Աղաջանյանը կոչ արեց միջազգային բոլոր ատյաններում հանդես գալ Ադրբեջանի ագրեսիվ քաղաքականությունը և ՀՀ տարածքային օկուպացիան փաստող հայտարարություններով։
Նշենք, որ նոյեմբերի 14–ին ժամը 13։00-ի սահմաններում ադրեջանական ԶՈւ ստորաբաժանումները փորձել են դիրքային առաջխաղացում ապահովել ՀՀ սահմանի որևելյան ուղղությամբ, զրահատեխնիկայի օգնությամբ։ Ինչի հետևանքով նրանց հաջողվել է մեկ-երկում կմ առաջ գալ ՀՀ տարածքով, շրջափակելով չորս դիրք: Հետագայում այդ դիրքերից դուրս են բերվել թե հայկական, թե ադրբեջանական ստորաբաժանումները:
Այսօր Ադրբեջանական ԶՈՒ-ն դարձյալ ժամը 13։00-ի սահմաններում նույն ուղղությամբ փորձել է առաջխաղացում ապահովել: ՀՀ ՊՆ ավելի մանրամասն ինֆորմացիա չի հաղորդում, Ադրբեջանի ՊՆ հաղորդում է իր զորքի դիրքային առաջխաղացման մասին:

Азербайджан держит под оккупацией около 41 кв. км суверенной территории Армении на 11 участках: Агаджанян
Азербайджан держит под оккупацией около 41 кв. км суверенной территории Армении на 11 участках. Об этом с трибуны Национального Собрания Армении заявил председатель постоянной парламентской комиссии по внешним вопросам, депутат от фракции «Гражданский договор» Эдуард Агаджанян, выступая сегодня с докладом о событиях на армяно-азербайджанской границе 14 ноября.
"Азербайджан продолжает провокационные и агрессивные действия на границе с Арменией. Как заявил Совбез Армении, 14 ноября на одном из восточных участков армяно-азербайджанской границы азербайджанские ВС при содействии военной техники вторглись на территорию Армении. В результате переговоров большая часть военной техники отступила, но армянская сторона понесла позиционные потери", - сказал Агаджанян, добавив, что этими действиями Азербайджан укрепил свои незаконные позиции на территории Армении, приобретенные во время действий 12 мая 2021 года.
"После агрессии противника 12 мая 2021 года под оккупацией Азербайджана оказался около 41 кв. км суверенной территории Армении на 11 участков. Нарушения режима прекращения огня на границе носят ежедневный характер",- отметил он, напомнив, что после 12 мая Армения обратилась к ОДКБ с предложением провести мониторинг на армяно-азербайджанской границе, но до сих пор не получила ответа.
В то же время он призвал правительство вновь обратиться к ОДКБ с инициативой отправки наблюдательской миссии в Армению. А коллег-депутатов он призвал на всех международных площадках поднимать вопрос об агрессивной политике Азербайджана и оккупации ВС АР территорий Армении.
Отметим, что 14 ноября в 13: 00 подразделения ВС Азербайджана попытались обеспечить позиционное продвижение в восточном направлении границы Армении с помощью бронетехники. В результате чего им удалось на расстоянии одного-двух километров продвинуться по территории Армении, окружив 4 позиции. В дальнейшем с этих позиций были выведены как армянские, так и азербайджанские подразделения.
Сегодня азербайджанские ВС вновь в 13: 00 осуществили агрессию в восточном направлении границ Армении. Минобороны Армении не сообщает подробностей инцидента. МО Азербайджана сообщает о позиционном продвижении своих войск.