Ադրբեջանը ԼՂ-ում իրավիճակի սրումով հարվածի տակ է դնում քաղաքական գործընթացը․ Միրզոյանը՝ խորվաթ պաշտոնակցին
Օգոստոսի 14-ին Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Խորվաթիայի Հանրապետության արտաքին եւ եվրոպական գործերի նախարար Գորդան Գրլիչ Ռադմանի հետ։ Այս մասին տեղեկանում է Արտաքին գործերի նախարարությունից։
Ի շարունակություն նախորդ, այդ թվում՝ հուլիսին Դուբրովնիկի համաժողովի շրջանակներում ունեցած քննարկումների՝ նախարար Միրզոյանն իր գործընկերոջն է ներկայացրել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետեւանքով Լեռնային Ղարաբաղում ահագնացող հումանիտար ճգնաժամը, ԼՂ 120 հազար բնակչության, այդ թվում՝ խոցելի խմբերի հիմնարար իրավունքների խախտումներն ու նրանց համար ստեղծված ծայրահեղ ծանր պայմանները:
ՀՀ ԱԳ նախարարը վերահաստատել է Հայաստանի կառուցողական մոտեցումը տարածաշրջանում կայունության հաստատման ուղղությամբ՝ այդուհանդերձ ընդգծելով, որ Ադրբեջանը Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար իրավիճակի շարունակական սրումով հարվածի տակ է դնում քաղաքական գործընթացը եւ Հայաստանի ու միջազգային հանրության ջանքերը:

Арарат Мирзоян провел телефонный разговор с министром иностранных и европейских дел Республики Хорватия Горданом Грличем-Радманом
14 августа министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян провел телефонный разговор с министром иностранных и европейских дел Республики Хорватия Горданом Грличем-Радманом.
В продолжение обсуждений, состоявшихся ранее, в том числе в июле в рамках Форума Дубровник, министр Мирзоян проинформировал своего коллегу об усугубляющемся гуманитарном кризисе в Нагорном Карабахе, возникшем вследствие незаконного блокирования Азербайджаном Лачинского коридора, а также о нарушении фундаментальных прав 120-тысячного населения Нагорного Карабаха, включая уязвимые категории населения, а также о крайне тяжелых условиях, в которых оно оказалось.
Министр иностранных дел Армении подтвердил конструктивный подход Армении к установлению стабильности в регионе, тем не менее подчеркнув, что продолжительно обостряя гуманитарную ситуацию в Нагорном Карабахе, Азербайджан ставит под угрозу политический процесс, а также усилия Армении и международного сообщества.