Ադրբեջանն իր բոլոր գործողություններով փորձում է խափանել երկխոսության որևէ հնարավորություն․ Փաշինյան
Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության նիստի սկզբում անդրադարձավ հայ-ադրբեջանական սահմանագծում իրավիճակին և նշեց, որ իրադրությունը չի կայունանում։ Նիկոլ Փաշինյանը հավելեց, որ Ադրբեջանը շարունակում է ագրեսիվ հռետորաբանության ու գործողությունների գործադրումը, միևնույն ժամանակ, անպատասխան թողնելով իրադրության քաղաքական ու երկարաժամկետ կարգավորմանն ուղղված միջազգային հանրության բոլոր առաջարկները:
«Ադրբեջանն իր բոլոր գործողություններով փորձում է խափանել երկխոսության որևէ հնարավորություն՝ վարկաբեկելով նոյեմբերի 9-ի ու հունվարի 11-ի եռակողմ հայտարարությունները։ Ադրբեջանը հետևողական գործողություններ է ձեռնարկում նաև վարկաբեկելու տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացման թեման։ Ադրբեջանը շարունակում է մատնանշել ինչ-որ միջանցքի թեմա՝ մատնանշելով կոնկրետ երթուղիներ ու ուղղություններ. բազմիցս ասել եմ՝ Հայաստանը չի քննարկել, չի քննարկում ու չի քննարկելու միջանցքային տրամաբանության որևէ հարց», - ասաց վարչապետի պաշտոնակատարը՝ հավելելով, որ տարածաշրջանի բոլոր տրանսպորտային ու տնտեսական կոմունիկացիաները պետք է բացվեն։
«Ինչպես Հայաստանը Ադրբեջանի տարածքով պիտի հաղորդակցություն ունենա դեպի ՌԴ, Կենտրոնական Ասիա ու Իրան, այնպես էլ Ադրբեջանը Հայաստանի տարածքով պիտի հաղորդակցություն ունենա դեպի Նախիջևան, Վրաստան, Իրան։ Այս ծրագիրն իրականացնելու համար սահմանի համապատասխան կետերում պիտի ստեղծվեն մաքսային կետեր», - ասաց Նիկոլ Փաշինյանը՝ որպես օրինակ բերելով ԱՊՀ տարածքում գործող սահմանային անցման կետերը:

Азербайджан пытается дискредитировать трехсторонние заявления и тему открытия коммуникаций: Пашинян
Исполняющий обязанности премьер-министра Никол Пашинян на заседании правительства коснулся ситуации на армяно-азербайджанской границе, отметив, что ситуация пока не стабилизирована. Никол Пашинян добавил, что Азербайджан продолжает вести агрессивную риторику и действия, в то же время, не реагируя на все предложения международного сообщества, направленные на политическое и долгосрочное урегулирование ситуации.
«Азербайджан всеми своими действиями пытается заблокировать любую возможность диалога, дискредитируя трехсторонние заявления от 9 ноября и 11 января. Азербайджан предпринимает эти действия, чтобы дискредитировать открытие региональных коммуникаций. Азербайджан продолжает говорить о коридоре, указывая конкретные маршруты и направления. Я уже много раз говорил, что Армения не обсуждала, не обсуждает, и не будет обсуждать какие-либо вопросы коридорной логики», - заявил и. о. премьер-министра, добавив, что все транспортные и экономические коммуникации в регионе должны быть открыты.
«Армения через территорию Азербайджана должна иметь сообщение с Россией, Средней Азией и с Ираном, также и Азербайджан должен иметь сообщение с Нахиджеваном, Грузией и Ираном через территорию Армении. Для реализации этой программы на соответствующих участках необходимо будет создать таможенные пункты пропуска», - сказал Никол Пашинян, приведя в качестве примера пункты пропуска, действующие на границах СНГ.