Ադրբեջանի սադրիչ գործողությունները վտանգում են տարածաշրջանային կայունությունն ու խաղաղությունը. Էդուարդ Աղաջանյանը՝ Ֆրանսիայի դեսպանին
ՀՀ ԱԺ-ից հայտնում են, որ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Էդուարդ Աղաջանյանը մարտի 25-ին ընդունել է ՀՀ-ում Ֆրանսիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Անն Լույոյին:
Էդուարդ Աղաջանյանը շնորհակալություն է հայտնել բարեկամ Ֆրանսիային՝ հատկապես ՀՀ անկախության ձեռք բերումից հետո բազմաթիվ հարցերում մեր երկրին ու հայ ժողովրդին մշտապես աջակցելու համար: Այս համատեքստում հանձնաժողովի նախագահն ընդգծել է Ֆրանսիայի խորհրդարանի երկու պալատների կողմից Արցախի դեմ ադրբեջանաթուրքական ագրեսիան դատապարտող և Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ճանաչման վերաբերյալ բանաձևերն ու կոչերը:
Խոսելով երկկողմ փոխգործակցությունից` կողմերը փաստել են, որ Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև համագործակցությունը բարձր մակարդակի վրա է: Այս համատեքստում Էդուարդ Աղաջանյանը կարևորել է Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակին նվիրված` «Հավակնություններ՝ Հայաստան-Ֆրանսիա» համաժողովի անցկացումը, որին մասնակցել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորած պատվիրակությունը:
Որպես ԱԺ Հայաստան-Ֆրանսիա բարեկամական խմբի անդամ` Էդուարդ Աղաջանյանը արժևորել է բարեկամական խմբերի արդյունավետ համագործակցության զարգացումը:
Անդրադառնալով տարածաշրջանային զարգացումներին` հանձնաժողովի նախագահը ներկայացրել է Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի շփման գծի խախտման և Արցախի Փառուխ գյուղ ներխուժման հետևանքով ստեղծված իրավիճակը: Էդուարդ Աղաջանյանի խոսքով` Ադրբեջանի սադրիչ գործողությունները վտանգում են տարածաշրջանային կայունությունը և խաղաղությունը, ինչպես նաև Ադրբեջանը կոպտորեն խախտում է եռակողմ հայտարարություններով ամրագրված պարտավորությունները:
Հանձնաժողովի նախագահը նշել է, որ օրակարգային կարևորագույն խնդիրներից է ռազմագերիների և այլ գերեվարված անձանց վերադարձը հայրենիք, որը մարդասիրական խնդիր է:
Դեսպանը վերահաստատել է, որ երկու երկրների իշխանությունների միջև առկա է արդյունավետ երկխոսություն: Անն Լույոն խոսել է խորհրդարանների միջև համագործակցության խորացման կարևորության մասին, բարձր գնահատել Հայաստանում ժողովրդավարացման գործընթացը:

Провокационные действия Азербайджана ставят под угрозу региональную стабильность и мир: Агаджанян послу Франции в РА
25 марта председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям Э.Агаджанян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Французской Республики в РА Анн Луйо.
Э.Агаджанян особо поблагодарил дружественную Францию за постоянную поддержку нашей страны и армянского народа во многих вопросах после обретения Арменией независимости.
В этом контексте председатель комиссии подчеркнул резолюции и призывы к признанию Нагорно-Карабахской Республики обеими палатами французского парламента, осуждающие азербайджано-турецкую агрессию против Арцаха. Коснувшись двустороннего взаимодействия, стороны констатировали высокий уровень сотрудничества между государствами.
В этом контексте Э.Агаджанян особо отметил проведение к 30-летию установления дипломатических отношений между РА и Францией конференции “Амбиции: Армения - Франция”, в которой приняла участие делегация во главе с премьер-министром РА Н.Пашиняном. Как член группы дружбы НС Армения-Франция Э.Агаджанян оценил развитие эффективного сотрудничества между парламентскими группами дружбы. Касаясь региональных развитий, председатель комиссии представил ситуацию, сложившуюся вследствие нарушения Азербайджаном линии соприкосновения с Нагорным Карабахом и вторжения в арцахское село Парух. По Агаджаняну, провокационные действия Азербайджана ставят под угрозу региональную стабильность и мир, грубо нарушают обязательства по трехсторонним заявлениям.
Председатель комиссии отметил, что один из важнейших повесточных вопросов – возвращение военнопленных и других плененных лиц на родину, что является гуманитарной проблемой. Посол подтвердила эффективность диалога между властями обеих стран. Анн Луйо отметила важность углубления сотрудничества между парламентами, высоко оценила процесс демократизации в Армении.