Վլադիմիր Պուտինի՝ Թակեր Կարլսոնին տված հարցազրույցի հիմնական դրվագները
Պուտինը զրույցի առաջին կես ժամը նվիրել է «կարճ պատմական տեղեկանքին»։ Մոտ տասը րոպե վարյագների կոչման և հետագա իրադարձությունների մասին լսելուց հետո, Թակեր Կարլսոնը խոստովանել է, որ կորցրել է թելը և չի հասկանում, թե որ դարի մասին է խոսքը (խոսքը 13-րդ դարի մասին էր): Իր հերթին Պուտինը Կառլսոնին ցույց է տվել Բոգդան Խմելնիցկու նամակների պատճեններով թղթապանակը։ Եզրակացությունը, որին եկել է ՌԴ նախագահը, նույնն է, ինչ պատերազմից առաջ՝ Ուկրաինան արհեստական ​​սուբյեկտ է, որը ստեղծվել է ԽՍՀՄ ղեկավարության կողմից։
Դրանից հետո Պուտինը պատմական էքսկուրս է արել Ջորջ Բուշի նախագահության տարիների (երբ Ռուսաստանն իբր Վաշինգտոնին առաջարկել է ստեղծել ԱՄՆ-Եվրոպա-Ռուսաստան համատեղ հակահրթիռային պաշտպանության համակարգ), Հարավսլավիայի հակամարտության և երկրորդ Մայդանի պատմության մասին («մենք ամերիկացիների հետ պայմանավորվեցինք, որ մենք կզսպենք Յանուկովիչին, իսկ նրանք՝ ընդդիմությանը, մենք մեր խոսքի տերն ենք, բայց նրանք՝ ոչ») և այլն։
Հարցին, թե ինչպես կարելի է ավարտել պատերազմն Ուկրաինայում, Պուտինը պատասխանել է, որ հենց որ ԱՄՆ-ն դադարեցնի զինել Ուկրաինային, պատերազմը կավարտվի։ Հյուսիսային հոսքերը, ըստ Պուտինի, պայթեցրել է ԱՄՆ ԿՀՎ-ն։ Պուտինը մի քանի րոպե հատկացրել է նկարագրելու այն խնդիրները, որոնց մեջ խրված է Ամերիկան։
Ուկրաինայի «դենացիֆիկացիայի» մասին
Ուկրաինայում մենք դեռ չենք հասել մեր նպատակներին, քանի որ նպատակներից մեկն էլ դենացիֆիկացիան է։ Խոսքը վերաբերում է բոլոր նեոնացիստական շարժումների արգելմանը։ Մենք պետք է ձերբազատվենք այն մարդկանցից, որոնք այս տեսությունն ու պրակտիկան փորձում են պահպանել. ահա թե ինչ է դենացիֆիկացիան: Գիտեք, որքան էլ ձեզ տարօրինակ թվա, Ստամբուլում բանակցությունների ընթացքում մենք, այնուամենայնիվ, պայմանավորվեցինք, որ Ուկրաինայում նեոնացիզմ չի մշակվի, այդ թվում՝ կարգելվի օրենսդրական մակարդակով։ Դա, պարզվում է, կարելի է անել բանակցային գործընթացի ընթացքում։ Եվ այստեղ Ուկրաինայի, ինչպես ժամանակակից քաղաքակիրթ պետության համար նվաստացուցիչ ոչինչ չկա։ Արդյո՞ք որևէ պետության թույլատրվում է խթանել նացիստական ​​քարոզչությունը: Իհարկե ոչ: Սա է ամբողջ հարցը:
Ես մի անգամ խոսել եմ Զելենսկու հետ այս մասին։ Ես ասացի. «Վոլոդյա, ի՞նչ ես անում։ Ինչո՞ւ եք այսօր Ուկրաինայում աջակցում նեոնացիստներին, երբ ձեր հայրը պայքարում էր ֆաշիզմի դեմ: Նա առաջնագծի զինվոր էր»: Չեմ ասի, թե ինչ է նա պատասխանել, սա առանձին թեմա է, և կարծում եմ՝ կոռեկտ չէ խոսել այդ մասին։
Էվան Գերշկովիչի ազատ արձակման մասին
Մենք այնքան բարի կամքի դրսեւորումներ ենք արել, որ կարծում եմ՝ սպառել ենք մեր բոլոր սահմանները։ Մեր բարի կամքի ժեստերին ոչ ոք նման ժեստերով չի արձագանքել: Բայց մենք, սկզբունքորեն, պատրաստ ենք ասել, որ չենք բացառում, որ դա կարող ենք անել մեր գործընկերների կողմից համարժեք քայլերի դեպքում։ Երբ ես խոսում եմ գործընկերների մասին, ես առաջին հերթին նկատի ունեմ հետախուզական ծառայությունները: Չեմ բացառում, որ Ձեր նշած մարդը՝ պարոն Գերշկովիչը, կարող է հայտնվել հայրենիքում։ Բայց, ի վերջո, իմաստ չունի նրան Ռուսաստանում պահել բանտում։ Մենք ցանկանում ենք, որ ամերիկյան հետախուզական ծառայությունները մտածեն, թե ինչպես կարող են օգնել հասնել այն նպատակներին, որոնք հետապնդում են մեր հետախուզական ծառայությունները:
Նոր համաշխարհային պատերազմի սպառնալիքի մասին
ՆԱՏՕ-ի երկրները խոսում են գլոբալ պատերազմի և միջուկային հակամարտության մասին և փորձում են վախեցնել իրենց բնակչությանը ռուսական երևակայական սպառնալիքով։ Սա ակնհայտ փաստ է։ Եվ մտածող մարդիկ՝ ոչ թե սովորական մարդիկ, այլ մտածող մարդիկ, վերլուծաբանները, իրական քաղաքականությամբ զբաղվողները, պարզապես խելացի մարդիկ, հիանալի հասկանում են, որ սա կեղծ է։ Ռուսական սպառնալիքը ուռճացվում է: Ռուսաստանն իր զորքերը Լեհաստան կուղարկի միայն մեկ դեպքում՝ եթե Ռուսաստանի վրա հարձակում լինի Լեհաստանից։ Ինչո՞ւ։ Որովհետև մենք շահեր չունենք ո՛չ Լեհաստանում, ո՛չ Լատվիայում՝ ոչ մի տեղ։ Մեր ինչի՞ն է դա պետք: Մենք ուղղակի շահեր չունենք։ Պարզապես սպառնալիքներ:
Պատերազմին ԱՄՆ-ի մասնակցության մասին
Իսկապե՞ս ամերիկացիներն ավելի լավ բան չունեն անելու: Դուք խնդիրներ ունեք սահմանին, միգրացիայի հետ կապված խնդիրներ, պետական ​​պարտքի հետ կապված խնդիրներ. ավելի քան 33 տրիլիոն դոլար։ Դուք անելիք չունեք։ Դրա համար դուք պետք է կռվեք Ուկրաինայում։ Ավելի լավ չի՞ լինի համաձայնության գալ Ռուսաստանի հետ։ Համաձայնության գալ՝ արդեն հասկանալով այսօր ստեղծվող իրավիճակը, հասկանալով, որ Ռուսաստանը մինչև վերջ պայքարելու է իր շահերի համար, և դա հասկանալով, փաստորեն, վերադառնալ ողջախոհությանը, սկսել հարգանքով վերաբերվել մեր երկրին, նրա շահերին եւ փնտրել ինչ-որ լուծումներ:
«Հյուսիսային հոսք» գազատարի պայթյունների մասին
Ո՞վ է պայթեցրել «Հյուսիսային հոսքը»: Դուք, իհարկե: Դուք անձամբ կարող եք ալիբի ունենալ, բայց ԿՀՎ-ն նման ալիբի չունի: Կա՞ն ապացույցներ։ Գիտե՞ք, չեմ մանրամասնի, բայց նման դեպքերում միշտ ասում են՝ փնտրիր նրան, ով շահագրգռված է։ Բայց այս դեպքում մենք պետք է փնտրենք ոչ միայն շահագրգռվածին, այլ նաև նրան, ով կարող է դա անել: Որովհետև շահագրգիռ շատերը կարող են լինել, բայց ոչ բոլորը կարող են մտնել Բալթիկ ծովի հատակը և իրականացնել այս պայթյունը։
Բորիս Ջոնսոնի մասին
Այն, որ Ուկրաինայի իշխանությունները ենթարկվել են Մեծ Բրիտանիայի նախկին վարչապետ պարոն Ջոնսոնի պահանջներին կամ հորդորներին, ինձ թվում է անհեթեթ և շատ տխուր։ Որովհետև, ինչպես պարոն Արախամիան ասաց, «մեկուկես տարի առաջ մենք կարող էինք դադարեցնել այս ռազմական գործողությունները, դադարեցնել այս պատերազմը, բայց անգլիացիները համոզեցին մեզ, և մենք հրաժարվեցինք դրանից»: Որտե՞ղ է հիմա պարոն Ջոնսոնը: Իսկ պատերազմը շարունակվում է։
Ուկրաինայի հետ բանակցությունների մասին
Ուկրաինայի պարոն նախագահը հրամանագիր է հրապարակել, որով արգելում է բանակցությունները մեզ հետ։ Թող նա չեղարկի այս հրամանագիրը, և վերջ։ Մենք երբեք չենք հրաժարվել բանակցություններից: Մենք անընդհատ լսում ենք՝ Ռուսաստանը պատրա՞ստ է: Այո, մենք չենք հրաժարվել, նրանք են հրապարակայնորեն հրաժարվել։ Դե, թող չեղարկի իր հրամանագիրը և գնա բանակցությունների։ Մենք երբեք չենք հրաժարվել։
Ռուսաստանի և Ուկրաինայի ժողովուրդների մասին
Այս անվերջ մոբիլիզացիան Ուկրաինայում, հիստերիա, ներքին խնդիրներ, այս ամենը... Վաղ թե ուշ մենք ամեն դեպքում համաձայնության կգանք։ Եվ գիտե՞ք ինչ. Այսօրվա իրավիճակում կարող է նույնիսկ տարօրինակ հնչել, բայց ժողովուրդների հարաբերությունները, այնուամենայնիվ, կվերականգնվեն։ Երկար ժամանակ կպահանջվի, բայց կվերականգնվեն։ Այն, ինչ տեղի է ունենում, որոշ չափով քաղաքացիական պատերազմի տարր է։ Իսկ Արեւմուտքում բոլորը կարծում են, որ ռազմական գործողությունները ընդմիշտ բաժանել են ռուս ժողովրդի մի մասին մյուսից։ Ոչ: Վերամիավորումը տեղի կունենա: Այն ոչ մի տեղ չի գնացել:

Основные моменты интервью президента РФ Владимира Путина Такеру Карлсону
Первые полчаса разговора Путин посвятил «короткой исторической справке». Минут через десять, послушав о призвании варягов и последующих событиях, Такер Карлсон признался, что потерял нить и не понимает, о каком веке речь (речь шла XIII веке). В свой черед Путин показал Карлсону папку с копиями писем Богдана Хмельницкого. Вывод, к которому пришел российский президент, – тот же, что и перед войной: Украина – это искусственное образование, созданное руководством СССР.
Далее последовали экскурсы в годы президентства Джорджа Буша-старшего (когда Россия якобы предлагала Вашингтону создать совместную систему ПРО США-Европа-Россия), в историю югославского конфликта и второго Майдана («мы договорились с американцами, что мы сдержим Януковича, а они – оппозицию, мы свое слово сдержали, а они – нет») и так далее.
На вопрос, как закончить войну в Украине, Путин ответил, что стоит только США перестать вооружать Украину, как война закончится. «Северные потоки», по мнению Путина, взорвало ЦРУ США. Несколько минут Путин посвятил описанию проблем, в которых погрязла Америка.
О «денацификации» Украины
Мы пока не достигли своих целей в Украине, потому что одна из целей — это денацификация. Имеется в виду запрещение всяческих неонацистских движений. Надо избавиться от тех людей, которые эту теорию и практику оставляют в жизни и стараются ее сохранить, — вот что такое денацификация. Вы знаете, как вам ни покажется странным, в ходе переговоров в Стамбуле мы все-таки договорились о том, что на Украине не будет культивироваться неонацизм, в том числе и будет запрещен на законодательном уровне. Это, оказывается, можно сделать в ходе переговорного процесса. И здесь нет ничего унизительного для Украины, как для современного цивилизованного государства. Разве какому-то государству позволено пропагандировать нацистов? Ведь нет, правда? Вот и все.
Я как-то с Зеленским говорил об этом. Я говорил: «Володя, ну что ты делаешь? Зачем ты поддерживаешь сегодня неонацистов на Украине, когда твой отец воевал с фашизмом? Он фронтовик». Не буду говорить, что он ответил, это отдельная тема, и я считаю, это некорректно.
Об освобождении Эвана Гершковича
Мы столько сделали жестов доброй воли, что, мне кажется, мы исчерпали все лимиты. Нам никто на жесты доброй воли аналогичными жестами ни разу не ответил. Но мы, в принципе, готовы говорить о том, что не исключаем того, что мы можем это сделать при встречном движении со стороны наших партнеров. Когда я говорю о партнерах, то в первую очередь имею в виду спецслужбы. Не исключаю, что тот человек, о котором вы сказали, господин Гершкович, может оказаться на родине. Но, в конце концов, нет никакого смысла держать его в тюрьме в России. Мы хотим, чтобы американские спецслужбы подумали о том, как они могут способствовать достижению целей, которые преследуют наши спецслужбы.
Об угрозе новой мировой войны
Страны НАТО говорят о глобальной войне и ядерном конфликте, и они стараются запугать свое население мнимой российской угрозой. Это очевидный факт. И думающие люди — не обыватели, а думающие люди, аналитики, те, кто занимается реальной политикой, просто умные люди — прекрасно понимают, что это фейк. Раздувается российская угроза. Россия направит свои войска в Польшу только в одном случае: если со стороны Польши будет нападение на Россию. Почему? Потому что у нас нет никаких интересов ни в Польше, ни в Латвии — нигде. Зачем нам это? У нас просто нет никаких интересов. Одни угрозы.
Об участии США в войне
Неужели американцам нечем заняться? У вас есть проблемы на границе. Проблемы с миграцией, проблемы с национальным долгом. Более 33 триллионов долларов. Вам нечем заняться. Поэтому вы должны воевать на Украине. Не лучше ли договориться с Россией? Договориться, уже понимая ситуацию, которая складывается на сегодняшний день, понимая, что Россия будет бороться за свои интересы до конца, и, понимая это, собственно, вернуться к здравому смыслу, начать с уважением относиться к нашей стране, к ее интересам и искать какие-то решения?
О взрывах на газопроводе «Северный поток»
Кто взорвал «Северный поток»? Вы, конечно. У вас лично, может быть, есть алиби, но у ЦРУ такого алиби нет. Есть ли доказательства? Вы знаете, не буду вдаваться в детали, но всегда в таких случаях говорят: ищи того, кто заинтересован. Но в данном случае надо искать не только того, кто заинтересован, а еще того, кто может это сделать. Потому что заинтересованных может быть много, но залезть на дно Балтийского моря и осуществить этот взрыв могут не все.
О Борисе Джонсоне
То, что власти Украины подчинились требованию либо уговорам бывшего премьер-министра Великобритании господина Джонсона, мне кажется, что это нелепо и очень, как бы сказать, печально. Потому что, как сказал господин Арахамия, «мы еще полтора года назад могли прекратить эти боевые действия, прекратить эту войну, но нас англичане уговорили, и мы от этого отказались». Где теперь господин Джонсон? А война продолжается.
О переговорах с Украиной
Господин президент Украины издал декрет, запрещающий вести с нами переговоры. Пусть он отменит этот декрет, и все. Мы же не отказывались никогда от переговоров. Мы все время слышим: готова ли Россия, готова? Да мы не отказывались! Они же публично отказались. Ну что же, пускай отменяет свой декрет и вступает в переговоры. Мы не отказывались никогда.
О народах России и Украины
Эта бесконечная мобилизация на Украине, истерика, внутренние проблемы, все это… Рано или поздно все равно мы договоримся. И знаете что? Может, даже странно в сегодняшней ситуации прозвучит: все равно отношения между народами восстановятся. Потребуется много времени, но это восстановится. То, что происходит, в определенной степени является элементом гражданской войны. И все думают на Западе, что боевые действия навсегда растащили одну часть русского народа от другой. Нет. Воссоединение произойдет. Оно никуда и не делось.