Ուկրաինան մտադիր է անժամկետ պահել Ռուսաստանի զավթված տարածքները. Զելենսկի
Ուկրաինան անժամկետ կպահի օգոստոսին գրաված տարածքները Կուրսկի մարզում, որպեսզի ստիպի Վլադիմիր Պուտինին ավելի արագ նստել բանակցությունների սեղանի շուրջ։ Այս մասին NBC News-ի եթերում հայտնել է նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին։
Պետության ղեկավարը նշել է, որ ռուսական տարածքները պահելը պատերազմը դադարեցնելու պլանի անքակտելի մասն է։ Այդ պլանը Կիեւը շուտով կներկայացնի դաշնակիցներին, այդ թվում Վաշինգտոնին, ավելացրել է նա. «Ներկա պահին այն (Կուրսկի մարզի տարածքը) մեզ պետք է »։
Զելենսկին չի պատասխանել լրագրողի այն հարցին, թե պատրաստվում է արդյոք Ուկրաինան զավթել էլ ավելի շատ ռուսական հողեր։ «Կներեք, ես չեմ կարող այդ մասին խոսել։ Դա ասես մեր Կուրսկի գործողության սկիզբն է»,- ասել է նախագահը։ Նա ընդգծել է, որ հաջողությունն անսպասելիությունն է։
Ուկրաինայի ԶՈւ-ն, որը օգոստոսի 6-ին անսպասելի եւ սրընթաց հարձակում սկսեց Կուրսկի մարզում, ներկա պահին վերահսկում է մարզի մոտ 1 300 քառակուսի կիլոմետր տարածք եւ 100 բնակավայր։ Օգոստոսի 29-ին հայտնի դարձավ, որ ուկրաինացի զինվորականները շրջապատման մեջ են վերցրել 3 հազար ռուսաստանցի զինվորների։

Зеленский: Украина намерена бессрочно удерживать захваченные территории России
Украина будет бессрочно удерживать занятые в августе территории Курской области, чтобы заставить Владимира Путина быстрее сесть за стол переговоров. Об этом в эфире NBC News заявил президент Владимир Зеленский.
Глава государства отметил, что удержание российских территорий является неотъемлемой частью плана по прекращению войны. Этот план Киев вскоре представит своим союзникам, в том числе Вашингтону, добавил он: «На данный момент она (территория Курской области) нам нужна».
Зеленский не стал отвечать на вопрос журналиста о том, собирается ли Украина захватить еще больше российских земель. «Извините, я не могу об этом говорить. Это как начало нашей Курской операции», — сказал президент. При этом он подчеркнул, что успех заключается в неожиданности.
ВСУ, начавшие 6 августа неожиданное и стремительное наступление в Курской области, к настоящему моменту контролируют около 1300 квадратных километров территории региона и 100 населенных пунктов. 29 августа стало известно, что украинские военные замкнули котел, в котором оказались около 3 тысяч российских солдат.