Ռուսաստանում նշել են այն ժամանակահատվածը, երբ սահմանափակումներն առավել ուժեղ կհարվածեն ՀՀ–ից ՌԴ արտահանմանը․ ՏԱՍՍ
Ռուսաստանի կողմից սահմանված սահմանափակումների ազդեցությունը հայկական արտադրանքի մատակարարումների վրա վիճակագրության մեջ նկատելի կդառնա 2026 թվականի երկրորդ կեսին, երբ միջոցները կազդեն բանջարեղենի, մրգերի և հատապտուղների սեզոնային արտահանման զգալի մասի վրա։ Այս մասին ՏԱՍՍ-ին հայտնել է Ազգային հետազոտական համալսարանի «Տնտեսագիտության բարձրագույն դպրոց» (ԱՀՀ ԲՏԴ) տնտեսական գիտությունների ֆակուլտետի դոցենտ Աննա Ֆեդյունինան։
Նրա խոսքով՝ սահմանափակումները փուլ առ փուլ մտցվել են մայիսի վերջից և ամբողջ հունիսի ընթացքում։ Դրանց տակ հերթաբար հայտնվել են լոլիկը, վարունգը, պղպեղը, կանաչին, ելակը, կորիզավոր մրգերը, խաղողը, կարտոֆիլը, չրերը, ինչպես նաև ձկնային արտադրանքի առանձին տեսակներ, ալկոհոլը և հանքային ջուրը։
Միևնույն ժամանակ, 2026 թվականի առաջին հինգ ամիսներին Ռուսաստան այն ապրանքների արտահանումը, որոնք հետագայում հայտնվել են սահմանափակումների տակ, հակառակը՝ աճել է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ։
Ֆեդյունինան դա բացատրել է հնարավոր կանխավճարային մատակարարումների ազդեցությամբ։ Առևտրային սահմանափակումների մտցումից առաջ արտահանողները ձգտում են հնարավորինս մեծացնել վաճառքի ծավալը, քանի դեռ մատակարարումները դեռ թույլատրված են։ Միաժամանակ ներմուծողները փորձում են պաշարներ ձևավորել այն արտադրանքից, որը շուտով կարող է հայտնվել արգելքի կամ սահմանափակումների տակ։
Ընդհանուր առմամբ, Հայաստանի արտահանումը 2026 թվականի հունվար–մայիսին կազմել է 2,86 մլրդ դոլար՝ 2025 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ նվազելով 3,7%-ով։ Մայիսին անկումն արագացել է՝ տարեկան արտահայտությամբ հասնելով 11,6%-ի։
Սակայն, ռուս փորձագետի գնահատմամբ, առայժմ վաղ է խոսել հայկական արտահանման նոր կտրուկ փլուզման մասին։ Ընթացիկ դինամիկան ավելի շուտ վկայում է դրա կայունացման մասին՝ 2025 թվականի զգալի կրճատումից հետո։
Հայաստանից Ռուսաստան արտահանումը առաջին հինգ ամիսներին նույնպես աստիճանաբար կրճատվել է։ ԱՀՀ ԲՏԴ-ի կառուցվածքային քաղաքականության հետազոտությունների կենտրոնի հաշվարկներով՝ ՄԱԿ-ի Comtrade բազայի տվյալների հիման վրա, այն կազմել է 1,18 մլրդ դոլար 2024 թվականի հունվար–մայիսին, 1,08 մլրդ դոլար՝ 2025 թվականի նույն ժամանակահատվածում, և 1,03 մլրդ դոլար՝ 2026 թվականին։
Այսպիսով, մեկ տարվա ընթացքում մատակարարումները կրճատվել են մոտ 4,6%-ով, իսկ 2024 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ՝ 12,6%-ով։
Միևնույն ժամանակ, սահմանափակումների վերջնական ազդեցությունը հնարավոր կլինի գնահատել միայն տարվա երկրորդ կեսի ավարտից հետո, քանի որ հենց այդ ժամանակ դրանք կազդեն Ռուսաստան հայկական գյուղատնտեսական ապրանքների սեզոնային մատակարարումների հիմնական ծավալի վրա։

ТАСС: В России назвали период, когда ограничения сильнее всего ударят по экспорту Армении в Россию
Влияние введенных Россией ограничений на поставки армянской продукции станет заметно по статистике во второй половине 2026 года, когда меры затронут значительную часть сезонного экспорта овощей, фруктов и ягод. Об этом ТАСС заявила доцент факультета экономических наук Национального исследовательского университета «Высшая школа экономики» (НИУ ВШЭ) Анна Федюнина.
По ее словам, ограничения вводились поэтапно с конца мая и в течение июня. Под них последовательно попали томаты, огурцы, перец, зелень, клубника, косточковые фрукты, виноград, картофель, сухофрукты, а также отдельные виды рыбной продукции, алкоголь и минеральная вода.
При этом в первые пять месяцев 2026 года экспорт в Россию товаров из категорий, которые позднее попали под ограничения, напротив, вырос по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
Федюнина объяснила это возможным эффектом упреждающих поставок. Перед введением торговых ограничений экспортеры стремятся максимально увеличить объем продаж, пока поставки еще разрешены. Одновременно импортеры стараются сформировать запасы продукции, которая вскоре может попасть под запрет или ограничения.
В целом экспорт Армении в январе–мае 2026 года составил $2,86 млрд, снизившись на 3,7% по сравнению с аналогичным периодом 2025 года. В мае падение ускорилось до 11,6% в годовом выражении.
Однако, по оценке российского эксперта, пока говорить о новом резком обвале армянского экспорта преждевременно. Текущая динамика скорее свидетельствует о его стабилизации после значительного сокращения в 2025 году.
Экспорт Армении в Россию за первые пять месяцев также сокращался постепенно. По расчетам Центра исследований структурной политики НИУ ВШЭ на основе данных базы ООН Comtrade, он составил $1,18 млрд в январе–мае 2024 года, $1,08 млрд за тот же период 2025 года и $1,03 млрд в 2026 году.
Таким образом, за год поставки сократились примерно на 4,6%, а по сравнению с аналогичным периодом 2024 года — на 12,6%.
При этом окончательный эффект ограничений можно будет оценить только после завершения второй половины года, поскольку именно тогда они затронут основной объем сезонных поставок армянских сельскохозяйственных товаров в Россию.