Ռուսաստանի տարածքի մեծ մասում կհաստատվի անոմալ ցուրտ եղանակ
Ռուսաստանի տարածքի առնվազն 60%-ը կենթարկվի սառը օդային զանգվածների ներխուժմանը, ինչը կհանգեցնի անոմալ ցուրտ եղանակի՝ նորմայից 7 աստիճան ցածր ջերմաստիճանով, կիրակի օրը «Ինտերֆաքս»-ին հայտնել է Ռուսաստանի հիդրոօդերևութաբանական կենտրոնի գիտական ​​տնօրեն Ռոման Վիլֆանդը։
Վիլֆանդը պարզաբանել է, որ ամենաբարդ եղանակը կլինի այն շրջաններում, որտեղ հակամարտություն կլինի շատ տաք և շատ ցուրտ օդային զանգվածների միջև։ Նման եղանակ է կանխատեսվում Սիբիրի մի շարք տարածաշրջաններում։
Այսպես, Սիբիրի դաշնային օկրուգի հարավ-արևմուտքում դեկտեմբերի 3-ին և 4-ին կանխատեսվում են տեղումներ թաց ձյան և ձյան վերածվող անձրևի տեսքով, իսկ  Տոմսկի, Կեմերովոյի, Օմսկի մարզերում, Ալթայի երկրամասում և Ալթայի հանրապետությունում՝ առատ տեղումներ։ Դա կհանգեցնի թաց ձյան նստվածքի, մերկասառույցի, բքի, ձյան հոսքերի և սաստիկ սառույցի: Բացի այդ, կանխատեսվում է քամու ուժգնացում Օմսկի և Նովոսիբիրսկի շրջաններում մինչև 25 մ/վրկ, Ալթայի երկրամասում մինչև 30 մ/վ, իսկ Կեմերովոյի շրջանում՝ 28 մ/վրկ։
Երկուշաբթի և երեքշաբթի Կրասնոյարսկի երկրամասի կենտրոնական և հարավային շրջաններում և Խակասիայում սպասվում է քամի՝ մինչև 25 մ/վ և ավելի արագությամբ, բուք, ուժեղ ձյուն, տեղ-տեղ խիստ ուժեղ։ Բացի այդ, նույն այս տարածքներում դեկտեմբերի 5-ին ջերմաստիճանը կնվազի 10-15 աստիճանով։

На большей части территории России установится аномально холодная погода
Как минимум 60% территории России подвергнется вторжению холодных воздушных масс, что приведет к аномально холодной погоде с температурой на 7 градусов ниже нормы, сообщил «Интерфаксу» в воскресенье научный руководитель Гидрометцентра России Роман Вильфанд.
«Если смотреть на карту, то, начиная с 5 декабря, минимум 60% территории нашей страны подвергнется вторжению холодных воздушных масс. Отклонение температуры от нормы на 7 градусов», - сказал он.
Вильфанд уточнил, что наиболее сложная погода будет в районах, где происходит противостояние очень теплых и очень холодных воздушных масс. Такая погода прогнозируется в ряде регионов Сибири.
Так, на юго-западе Сибирского федерального округа 3 и 4 декабря прогнозируются осадки в виде мокрого снега и дождя, переходящие в снег, а в Томской, Кемеровской, Омской областях, Алтайском крае и республике Алтай - сильные осадки. Это приведет к отложению мокрого снега, гололедным явлениям, метели, снежным заносам и сильной гололедице. Кроме того, прогнозируется усиление ветра в Омской и Новосибирской областях до 25 /м, в Алтайском крае до 30 м/с, а в Кемеровской области до 28 м/с.
В понедельник и вторник в центральных и южных районах Красноярского края и Хакасии прогнозируется очень сильный ветер с порывами до 25 м/с и более, метель, сильный снег, местами очень сильный. Кроме того, 5 декабря в этих же районах произойдет понижение температуры на 10-15 градусов.