«Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցները, հավանաբար, մուրճով հարված են ԵԱՏՄ մեր դաշնակիցներին». ՌԴ ԱԳՆ
Ուկրաինայում ծավալվող իրադարձությունների ֆոնին Ռուսաստանի դեմ սահմանված արևմտյան պատժամիջոցները հարվածել են նաև Եվրասիական տնտեսական տարածքում ՌԴ դաշնակիցներին, սակայն միության անդամ երկրները միասին միանգամայն ունակ են կասեցնել սահմանափակումների բացասական հետևանքները։ Известия-ին տված հարցազրույցում նման կարծիք է հայտնել ՌԴ փոխարտգործնախարար Ալեքսանդր Պանկինը։
«Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցները ոչ միայն հետադարձ, այլ, հավանաբար, մուրճով հարված են մեր դաշնակիցներին՝ եվրասիական տարածքում ամենամոտ տնտեսական և առևտրային գործընկերներին», - խոստովանել է դիվանագետը:
Միևնույն ժամանակ, նա ընդգծել է, որ պատժամիջոցների և դրանց վերացման թեման երկար ժամանակ եղել է եվրասիական օրակարգում, և ԵԱՏՄ-ն ունի մի ամբողջ շարք գործիքներ՝ որոշակիորեն փոխհատուցելու բացասական ազդեցությունը, մասնավորապես՝ ազգային արժույթներով հաշվարկները և ֆինանսավորման նպատակով տարածաշրջանային զարգացման բանկերի ներգրավման հնարավորությունը։
«Ինձ համար դժվար է պատկերացնել, թե ով կփոխարինի Ռուսաստանին ԵԱՏՄ շուկաներում՝ հաշվի առնելով այն փաստը, որ մենք ունենք ապրանքների, ծառայությունների, կապիտալի և աշխատուժի ազատ տեղաշարժ», - խոստովանել է դիվանագետը։
Նա հավելել է, որ ԵԱՏՄ շրջանակներում համագործակցության շատ ծրագրեր, որոնք դրվել են թղթի վրա և ստացել են ճանապարհային քարտեզներ և գործողությունների ցանկ, «կիրականացվեն ինտենսիվ և արագացված՝ ՌԴ-ի վրա անհավատալի պատժամիջոցների ճնշման պայմաններում»:

Замглавы МИД РФ Панкин рассказал о влиянии санкций Запада на страны ЕАЭС
Санкции Запада, введенные против России на волне украинских событий, ударили и по российским союзникам по Евразийскому экономическому пространству, однако вместе страны — члены союза вполне способны купировать негативные последствия рестрикций. Такое мнение в интервью «Известиям» высказал заместитель министра иностранных дел РФ Александр Панкин.
«Санкции против России не просто рикошетом, а, наверное, кувалдой ударяют и по нашим союзникам, ближайшим экономическим и торговым партнерам на евразийском пространстве», — признал дипломат.
Вместе с тем он подчеркнул, что тема санкций и их купирования присутствовала в евразийской повестке уже долгое время, и у ЕАЭС есть целая масса инструментов, чтобы несколько нивелировать негативный эффект — в частности, расчеты в нацвалютах и возможности привлечения региональных банков развития для финансирования.
«Мне трудно представить, кто заместит Россию на рынках ЕАЭС, с учетом того что у нас свободное движение товаров, услуг, капиталов, рабочей силы. Конечно, разворот к Евразии был неминуем, и мы это поняли уже давно. При этом под Евразией мы понимаем не только членов ЕЭАС, но и более широкое пространство вокруг нас — АТР. И, конечно, это большой ресурс для восстановления того ущерба, который наносится и будет наноситься нашими западными партнерами», — отметил Александр Панкин.
Он добавил, что многие из планов сотрудничества в рамках ЕАЭС, которые были положены на бумагу и снабжены дорожными картами и перечнем действий, «будут усиленно и ускоренно осуществляться в условиях неимоверного санкционного давления на нас».