Ռուբիոն հայտարարել է, որ Լավրովի հետ քննարկել է պատերազմին վերջ դնելու անհրաժեշտությունը
ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն հայտարարել է, որ Ֆիլիպիններում Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի հետ հանդիպման ժամանակ քննարկել է Ուկրաինայի դեմ պատերազմին վերջ տալու անհրաժեշտությունը։ Այս մասին Ռուբիոն գրել է X սոցիալական ցանցում։
ԱՄՆ պետքարտուղարը մանրամասներ չի հայտնել Մանիլայում՝ Հարավարևելյան Ասիայի պետությունների ասոցիացիայի (ԱՍԵԱՆ) արտգործնախարարների ամենամյա հանդիպման շրջանակում տեղի ունեցած բանակցություններից։
«Այսօր ԱՍԵԱՆ-ի նախարարական հանդիպման շրջանակում հանդիպեցի Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովին։ Մենք քննարկեցինք ԱՄՆ-Ռուսաստան հարաբերությունները, ինչպես նաև Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև պատերազմը դադարեցնելու անհրաժեշտությունը», — նշել է Ռուբիոն։
Ինչպես հայտնում է AP գործակալությունը, հանդիպումից առաջ Ռուբիոն ու Լավրովն անտեսել են լրագրողների հարցերը՝ կապված Ուկրաինայում պատերազմի դադարեցման, ինչպես նաև տարածաշրջանում ամերիկյան օբյեկտների մասին Իրանին տվյալներ փոխանցելու հետ։
Լավրովը չի պատասխանել հարցերին․ նա լրագրողներին միայն ասել է՝ «ավելի բարձր խոսեք», թեև սենյակում լռություն է եղել, և հարցը հստակ լսվել է։
Երբ ռուս նախարարը մոտ կես ժամ անց հեռացել է հանդիպումից, նրան նորից են հարցրել, թե արդյոք Ռուսաստանն օգնում է Իրանին հարձակվել ամերիկյան զորքերի վրա։ «Լավ սանրվածք է», — պատասխանել է նա՝ սևեռուն նայելով թղթակցին։

Рубио заявил, что обсудил с Лавровым необходимость положить конец войне
Государственный секретарь США Марко Рубио заявил, что на встрече с министром иностранных дел России Сергеем Лавровым на Филиппинах обсудил необходимость положить конец войне против Украины. Об этом Рубио написал в социальной сети X.
Государственный секретарь США не раскрыл подробностей переговоров, которые состоялись в кулуарах ежегодной встречи министров иностранных дел Ассоциации государств Юго-Восточной Азии в Маниле.
«Сегодня встретился с министром иностранных дел России Сергеем Лавровым в кулуарах министерской встречи ASEAN. Мы обсудили отношения между США и Россией, а также необходимость прекращения войны между Россией и Украиной», – отметил Рубио.
Как сообщает агентство AP, перед встречей Рубио и Лавров игнорировали вопросы журналистов о том, помогает ли Россия Ирану, предоставляя данные об объектах США в регионе, и когда Россия прекратит войну в Украине.
Лавров не отвечал на вопросы, но сказал журналистам «говорите громче», хотя в комнате было тихо и вопрос было хорошо слышно.
Когда российский министр примерно через полчаса покинул встречу, Лаврова снова спросили, помогает ли Россия Ирану атаковать американские войска. «Хорошая прическа», – ответил он на это, пристально глядя на репортера.