ՌԴ-ն դուրս է եկել Եվրոպայում սովորական զինված ուժերի մասին պայմանագրից
Ռուսաստանն ավարտել է Եվրոպայում սովորական զինված ուժերի մասին պայմանագրից (ԵՍԶՈւՊ) դուրս գալու ընթացակարգը երեքշաբթի՝ նոյեմբերի 7-ի գիշերը, նշվել է ՌԴ արտաքին գործերի նախարարության հայտարարությունում։ Նշվել է, որ Մոսկվայի համար միաժամանակ ուժը կորցնում են ԵՍԶՈւՊ-ի հետ կապված Բուդապեշտի 1990թ. նոյեմբերի 3-ի համաձայնագիրը եւ այսպես կոչված Փաղանգային փաստաթուղթը (1996թ. մայիսի 31)։
«Առաջինը կնքվել է այն ժամանակվա Վարշավայի պայմանագրի յուրաքանչյուր մասնակցի համար սովորական սպառազինությունների մակարդակների որոշման նպատակով, երկրորդը՝ փաղանգային սահմանափակումների խնդրի ժամանակավոր լուծման համար, որն առաջացել էր ԽՍՀՄ գոյության դադարեցման հետ կապված»,- նշվել է ՌԴ ԱԳՆ հրապարակման մեջ։
ԵՍԶՈւՊ-ը ստորագրվել է 1990թ. նոյեմբերի 19-ին ՆԱՏՕ 16 երկրների եւ Վարշավյան պայմանագրի կազմակերպության մեջ մտնող վեց երկրների կողմից։ Փաստաթուղթը սովորական սպառազինությունների եւ մարտական տեխնիկայի սահմանափակումներ է սահմանել  մասնակից երկրների համար։ Սահմանափակումները մտցվել են մարտական տանկերի եւ զրահամեքենաների, հրետանու, մարտական ինքնաթիռների եւ ուղղաթիռների համար։
ՌԴ-ն պայմանագիրը վավերացրել է 1992թ. հուլիսին, իսկ 2007թ. հուլիսին դադարեցրել է դրա գործողությունը։ ԱԳՆ հրապարակման մեջ ընդգծվել է, որ ԵՍԶՈւՊ գործողության դադարեցումը արվել է Վլադիմիր Պուտինի «մյունխենյան ելույթի» համատեքստում։ Այն ժամանակ, ելույթ ունենալով Մյունխենի անվտանգության ամենամյա համաժողովում՝ ՌԴ նախագահը խիստ քննադատել էր ԱՄՆ-ին եւ միաբեւեռ աշխարհի մոդելը, ինչը շրջադարձային եղավ Ռուսաստանի արտաքին քաղաքականության մեջ։ 2015թ. Մոսկվան դադարեցրեց մասնակցությունը ԵՍԶՈւՊ Համատեղ խորհրդատվական խմբի նիստերին։

РФ вышла из Договора об обычных вооруженных силах в Европе
Россия завершила процедуру выхода из Договора об обычных вооруженных силах в Европе (ДОВСЕ) в ночь на вторник, 7 ноября, говорится в заявлении министерства иностранных дел РФ. В сообщении отмечается, что одновременно для Москвы утрачивают силу связанные с ДОВСЕ Будапештское соглашение от 3 ноября 1990 года и так называемый Фланговый документ от 31 мая 1996 года.
«Первое было заключено с целью определения уровней обычных вооружений для каждого из участников тогдашнего Варшавского договора, а второй - для временного решения проблемы фланговых ограничений, возникшей в связи с прекращением существования СССР», - поясняется в публикации МИД РФ.
Договор об обычных вооруженных силах в Европе был подписан 19 ноября 1990 года шестнадцатью странами НАТО и шестью государствами, входившими в Организацию Варшавского договора. Документ устанавливал ограничения на количество обычных вооружений и боевой техники для стран-участниц. Ограничения были установлены для боевых танков и бронированных машин, артиллерии, боевых самолетов и вертолетов.
РФ ратифицировала договор в июле 1992 года, а в июле 2007 года приостановила его действие. В публикации МИД подчеркивается, что приостановка действия ДОВСЕ была сделана «в русле мюнхенской речи» Владимира Путина. Тогда, выступая в Мюнхене на ежегодной конференции по безопасности, президент РФ обрушился с неожиданно резкой критикой на США и модель однополярного мира, что стало поворотным пунктом в российской внешней политике. В 2015 году Москва приостановила участие в заседаниях Совместной консультативной группы по ДОВСЕ.