ՌԴ ԱԳՆ-ն ԱՄՆ դեսպանին նոտա է փոխանցել՝ դադարեցնելու երեք ՀԿ-ների ֆինանսավորումը
Մարտի 7-ին ՌԴ ԱԳՆ-ն կանչել է ամերիկյան դիվանագիտական ​​առաքելության ղեկավար Լին Թրեյսիին, որին ծանուցել են, որ ԱՄՆ երեք ոչ առևտրային կազմակերպություններ («Ամերիկյան խորհուրդներ միջազգային կրթության», «Մշակութային հեռանկարներ» և «Միջազգային կրթության ինստիտուտ»), դեսպանատան աջակցությամբ իրականացնում է հակառուսական ուղղվածության ծրագրեր և նախագծեր, որոնք ուղղված են կրթական և մշակութային փոխանակումների քողի տակ «ազդեցության գործակալների» հավաքագրմանը»,- հաղորդում է ՌԴ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը։
Նշվում է, որ դեսպանին տրվել է պաշտոնական գրություն՝ պահանջելով դադարեցնել ցանկացած աջակցություն այս ՀԿ-ների գործունեությանը, որը շարունակվելու դեպքում կհամարվի ՌԴ օրենսդրության խախտում, ինչպես նաև  դիվանագիտական ​​առաքելության պաշտոնական կայքից և սոցիալական ցանցերից հանել այս ՀԿ-ների կողմից իրականացվող կրթական նախագծերի և ծրագրերի ցանկը, որը «կենտրոնացած է ռուս հասարակությանը խորթ կարգերի և արժեքների» առաջխաղացմանը։
«Հատկապես ընդգծվում է, որ Ռուսաստանի Դաշնության ներքին գործերին միջամտելու փորձերը, ներառյալ դիվերսիան և ապատեղեկատվությունը՝ ընտրությունների և հատուկ ռազմական գործողության համատեքստում, կոշտ և վճռականորեն կճնշվեն՝ ընդհուպ մինչև նման գործողություններում ներգրավված ԱՄՆ դեսպանատան աշխատակիցների արտաքսումը որպես «պերսոնա նոն գրատա», ասված է ՌԴ ԱԳՆ հայտարարության մեջ։

МИД России вручил послу США ноту с требованием прекратить финансирование трех НКО
В МИД России 7 марта была вызвана глава американской дипмиссии Линн Трейси, которую уведомили о признании нежелательными в РФ трех некоммерческих организаций (НКО) США («Американские советы по международному образованию», «Культурные перспективы» и «Институт международного образования»), «реализующих при поддержке Посольства программы и проекты антироссийской направленности, имеющие целью рекрутирование «агентов влияния» под прикрытием образовательных и культурных обменов», передает пресс-служба МИД РФ.
Отмечается, что послу вручена официальная нота с требованием прекратить любое содействие деятельности указанных НКО, которая в случае продолжения будет рассматриваться как нарушение российского законодательства, а также удалить с официального сайта дипмиссии и из социальных сетей перечень осуществляемых этими НКО образовательных проектов и программ, «ориентированных на продвижение чуждых российскому обществу установок и ценностей»
«Особо подчеркнуто, что попытки вмешательства во внутренние дела Российской Федерации, включая подрывные акции и распространение дезинформации в контексте выборов и специальной военной операции, будут жестко и решительно пресекаться вплоть до выдворения в статусе «persona non grata» причастных к подобным действиям сотрудников Посольства США», - говорится в сообщении МИД России.