Գազայի հատվածում իսրայելա-պաղեստինյան hրադադարն ուժի մեջ է մտել
Իսրայելի եւ պաղեստինյան «Համաս» խմբավորման միջեւ չորսօրյա հրադադարն ուժի մեջ է մտել տեղական ժամանակով ժամը 7:00-ին (Երեւանի ժամանակով ժամը 9:00-ին), հաղորդում է The Times of Israel-ը:
Ինչպես սպասվում է, ազատ կարձակվեն Գազայում պահվող 13 պատանդները, իսկ հետո ՝ իսրայելական բանտերից պաղեստինցի բանտարկյալների անանուն թիվը: Հաջորդ օրերին նախատեսվում է ազատ արձակել առնվազն 50 կանանց և երեխաների ՝ նրանց փոխանակելով 150 ազատ արձակված պաղեստինցի բանտարկյալների ՝ հիմնականում կանանց և անչափահասների հետ:
Զինադադարից առաջ վերջին ժամերին Իսրայելի բանակն ուժեղացրել է կրակահերթերը Գազայի հատվածում «ՀԱՄԱՍ» - ի օբյեկտների ուղղությամբ, նշում է պարբերականը:
Զինադադարի գործողության ժամկետը նախատեսված է չորս օրվա համար ։ Իսրայելցի յուրաքանչյուր լրացուցիչ 10 բանտարկյալի ազատ արձակման դեպքում դադարը կերկարաձգվի ևս մեկ օրով, սակայն ընդհանուր առմամբ այն չպետք է գերազանցի 10 օրը:
Ավելի վաղ Իսրայելի պաշտպանության նախարար Յոավ Գալանտը հայտարարել էր, որ պաղեստինյան խմբավորման հետ «կարճատև» հրադադարի ավարտից հետո զինվորականները կվերսկսեն ռազմական գործողությունները ևս առնվազն երկու ամսով: Դիմելով զինվորականներին ՝ նախարարը կոչ է արել «ընդմիջման ժամանակ» կազմակերպվել, պատրաստվել, համալրել զենքի պաշարները և «պատրաստ լինել շարունակելու» :

Перемирие Израиля и «Хамаса» в Газе вступило в силу
Четырехдневное перемирие между Израилем и палестинской группировкой «Хамас» вступило в силу в 7:00 по местному времени (8:00 мск), передает The Times of Israel.
Как ожидается, в 17:00 мск будут освобождены 13 заложников, удерживаемых в Газе, а затем – неназванное число палестинских заключенных из израильских тюрем. В последующие дни планируется освободить не менее 50 женщин и детей, обменяв их на 150 освобожденных палестинских заключенных – в основном женщин и несовершеннолетних.
В последние часы перед перемирием армия Израиля усилила обстрелы по объектам «Хамаса» в секторе Газа, обращает внимание издание.
Начало прекращения огня первоначально планировалось 23 ноября в 10 утра по местному времени (11.00 мск). Соглашение предполагало поэтапное освобождение 50 заложников, женщин и детей в возрасте до 19 лет, захваченных «Хамасом» во время нападения на территории Израиля 7 октября, в обмен на 150 палестинцев, заключенных в израильских тюрьмах. Всего, по данным Human Rights Watch на ноябрь 2023 г., в израильских тюрьмах содержится около 7000 палестинцев.
Срок действия перемирия рассчитан на четыре дня. В случае освобождения каждых дополнительных 10 израильских пленников пауза будет продлеваться еще на один день, но в целом оно не должно превышать 10 суток.
Ранее министр обороны Израиля Йоав Галант заявил, что после завершения «короткого» перемирия с палестинской группировкой военные возобновят итенсивные боевые действия еще как минимум на два месяца. Обращаясь к военным, министр призвал «во время передышки» организоваться, подготовиться, пополнить запасы оружия и «быть готовыми продолжать».