Նազարբաևին կզրկեն արտոնություններից ու լիազորություններից
Ղազախստանի խորհրդարանի ստորին պալատի խոսնակ Երլան Կոշանովը խոսել է երկրի առաջին նախագահի (Էլբասի՝ ազգի առաջնորդ) մասին օրենքը չեղարկելու պլանների մասին: Խոսքն այն օրենքի մասին է, որը պետության նախկին ղեկավար Նուրսուլթան Նազարբաևին մի շարք արտոնություններ ու լիազորություններ է տալիս:
«(Սահմանադրության) փոփոխությունները բացառում են Էլբասի կարգավիճակը։ Սահմանադրությունը պահպանում է Նազարբաևի դերը որպես պետության հիմնադիր։ Այս նորմի ընդունումից հետո ուժը կկորցնի նաև առաջին նախագահի մասին սահմանադրական օրենքը»,- ասել է Կոշանովը։
Նուրսուլթան Նազարբաևը, որը 1991 թվականից եղել է երկրի ղեկավար, նախագահի պաշտոնից հրաժարական է տվել 2019 թվականի մարտին։ Միաժամանակ քաղաքական գործիչն օժտված է ազգի առաջնորդի (էլբասի) կարգավիճակով և մնում է Ղազախստանի Սահմանադրական խորհրդի անդամ։ Նազարբաևը Ղազախստանի Անվտանգության խորհրդի նախագահի պաշտոնը փոխանցել է ներկայիս նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևին 2022 թվականի հունվարին տեղի ունեցած բողոքի ցույցերի ժամանակ։

В Казахстане намерены лишить Назарбаева привилегий и полномочий
Спикер мажилиса (нижней палаты) парламента Ерлан Кошанов рассказал о планах отменить закон о первом президенте Казахстана – елбасы (лидере нации), наделяющий экс-главу государства Нурсултана Назарбаева рядом привилегий и полномочий, передает РИА «Новости».
«Поправками [в конституцию] исключается статус елбасы. В конституции остается роль Назарбаева как основателя государства. После принятия этой нормы конституционный закон о первом президенте тоже утратит силу», — рассказал он Кошанов.
Ранее сообщалось, что рабочая группа, которая занимается поправками в Конституцию Казахстана, рассматривает возможность присвоить первому президенту страны Нурсултану Назарбаеву статус «основателя независимого Казахстана».
Нурсултан Назарбаев сложил полномочия президента в марте 2019 года, он занимал должность главы государства с 1991 года. При этом политик наделен статусом лидера нации (елбасы) и остается членом Конституционного совета Казахстана. Пост председателя Совета безопасности Казахстана Назарбаев передал нынешнему президенту Касым-Жомарту Токаеву во время протестов января 2022 года.