Լուկաշենկոն հայտարարել է, որ մարդկանց պատրաստում է նախագահի պաշտոնից իր հեռանալուն
Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն հայտարարել է, որ հանրապետության բնակիչներին նախապատրաստում է պետության ղեկավարի պաշտոնից իր հետագա հեռանալուն:
՛՛30 տարին շատ բան է, խելագարվել կարելի է։ Եզակի մարդիկ են, ովքեր աշխատում են 30 տարի [նախագահի պաշտոնում]՛՛։ Եվ մարդիկ սովորել են. ահա նա, և այլևս ոչ ոք: Դա սխալ է: Ես պատրաստում եմ մարդկանց իմ հեռանալուն, չեմ ուզում, որ ինչ-որ հիասթափություն կամ ձախողում լինի՛՛,-ասել է նա ՛՛Ռոսիա-1՛՛ հեռուստաալիքի ՛՛Վեստի նեդելի՛՛ հաղորդմանը տված հարցազրույցում՛։
՛՛Մենք (Բելառուսի) Սահմանադրությունը վերջերս փոփոխությունների տակ ենք դրել։ Բայց մենք փոփոխություն չենք ուզում, որ ինչ-որ հեղափոխություն լինի։ Ես ոչ թե հեղափոխական, այլ էվոլյուցիոն փոփոխությունների կողմնակից եմ։ Եվ մենք այս տարիների ընթացքում շատ բան ենք արել, որպեսզի կառուցենք այն, ինչ դուք հիմա տեսնում եք։ Ինչ-որ մեկին դուր է գալիս, դուր չի գալիս, բայց մարդիկ, ընդհանուր առմամբ, իրենց հարմարավետ են զգում՛,-հավելել Է Լուկաշենկոն:

Лукашенко заявил, что готовит людей к своему уходу с поста президента
Президент Белоруссии Александр Лукашенко заявил, что готовит жителей республики к своему будущему уходу с поста главы государства.
"Все считают так: "30 лет - это много, с ума сойти. Это единицы - люди, которые работают 30 лет [в должности президента]". И люди привыкли: вот он и больше никто. Это неправильно. Я готовлю к этому [к уходу с поста президента] людей, я не хочу, чтобы было какое-то разочарование или провал", - сказал он в интервью для программы "Вести недели" на телеканале "Россия-1".
"Мы конституцию [Белоруссии] недавно под перемены выстроили. Но мы не хотим перемен, чтобы это революция какая-то была. Я сторонник не революционных, а эволюционных перемен. И мы за эти годы сделали очень многое, чтобы выстроить то, что вы сейчас видите. Кому-то нравится, не нравится, но люди в общем-то комфортно себя чувствуют", - добавил Лукашенко