Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև ապրանքաշրջանառությունը գերազանցել է 12 միլիարդ դոլարը. Լավրով
Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև ապրանքաշրջանառությունը գերազանցել է 12 միլիարդ դոլարը: Այս մասին հունվարի 21-ին Մոսկվայում ՀՀ ԱԳՆ ղեկավար Արարատ Միրզոյանի հետ համատեղ ասուլիսում հայտարարեց ՌԴ ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովը։
Ամսական միլիարդը աննախադեպ ցուցանիշ է, ընդգծեց Լավրովը՝ նշելով, որ Ռուսաստանը շարունակում է մնալ Հայաստանի Հանրապետության առանցքային առևտրային գործընկերը։ Նախարարը նաև հիշեցրեց, որ ռուսական ընկերությունները Հայաստանի բյուջե հարկային վճարումների առաջատարն և խոշոր գործատուներից են։ Ռուսական բիզնեսը շահագրգռված է ընդլայնմամբ, և մենք բարձր ենք գնահատում Հայաստանի ղեկավարության վերաբերմունքը ռուս գործարարների նկատմամբ, ասել է Լավրովը։
Նախարարի խոսքով, ԵԱՏՄ շրջանակներում համագործակցությունը դրական դեր է խաղում ապրանքաշրջանառության նշված թվերին հասնելու համար։ Վիճակագրությունը ցույց է տալիս, որ ԵԱՏՄ-ն դարձել է Ռուսաստանի Դաշնության և Հայաստանի սոցիալ-տնտեսական զարգացման հիմքերից մեկը, տնտեսությունների կայուն աճի գործոն՝ միջազգային ծանր անհանգիստ իրավիճակի համատեքստում, շարունակեց ՌԴ ԱԳՆ ղեկավարը։
Նա ողջունեց նախորդ տարի ԵԱՏՄ մարմիններում Հայաստանի Հանրապետության հաջող նախագահությունը։ Հանդիպմանը քննարկել ենք նաև գործնական համագործակցությունը այլ ասոցիացիաների շրջանակներում, որոնց անդամ են Հայաստանը և Ռուսաստանի Դաշնությունը, եզրափակեց նախարարը։

Лавров: Товарооборот Армении и России превысил 12 млрд долларов
Товарооборот Армении и России превысил 12 млрд долларов. Об этом сообщил глава МИД РФ Сергей Лавров на совместной пресс-конференции с главой МИД РА Араратом Мирзояном 21 января в Москве.
Миллиард в месяц это небывалые темпы, подчеркнул Лавров, констатировав, что Россия остается ключевым торговым партнером РА. Министр также напомнил, что российские компании лидеры по налоговым отчислениям в бюджет Армении и одни из крупнейших работодателей. Российский бизнес заинтересован в расширении, и мы ценим отношение руководства Армении к российским бизнесменам, заявил Лавров.
По словам министра, сотрудничеству в рамках ЕАЭС отводится позитивная роль в достижении указанных цифр товарооборота. Статистика показывает, что ЕАЭС стал одной из основ социально-экономического развития РФ и Армении, фактором устойчивого роста экономик в условиях непростой турбулентной международной обстановки, продолжил глава МИД РФ.
Он приветствовал успешное председательство РА в органах ЕАЭС в прошлом году. На встрече мы также поговорили о практическом взаимодействии в рамках других объединений, где состоят Армения и РФ, заключил министр.