Գերմանիան աջակցում է Բաքվի եւ Երեւանի բանակցություններին ԵՄ Խորհրդի նախագահի միջնորդությամբ. դեսպանություն
Գերմանիան աշխատում է Հարավային Կովկասում կայուն խաղաղության հաստատման, քաղաքական եւ տնտեսական դիվերսիֆիկացիայի, ինչպես նաեւ ԵՄ-ի հետ սերտ եւ լավ հարաբերությունների հաստատման ուղղությամբ։ Ինչպես տեղեկացրել է APA-ն, այս մասին ասել է Բաքվում Գերմանայի դեսպանության մամուլի քարտուղար Մարսել Վյետորը։
«Դրա համար տարածաշրջանում շատ կարեւոր են վստահությունը եւ հաշտեցումը։ Նպատակը հանապարփակ խաղաղությունն է բանակցությունների մկիջոցով, որպեսզի ադրբեջանցիները եւ հայերը կարողանան ապրել խաղաղ եւ անվտանգ իրենց ազգային սահմաններում։ Այդ նպատակով մենք աջակցում ենք եռակողմ բանակցությունների վերականգնմանը Եվրամիության Խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի միջնորդությամբ եւ աջակցում ենք ցանկացած հարաբերության, որը կնպաստի խաղաղությանը եւ կայունությանը Հարավային Կովկասի ժողովուրդների համար»,- ասել է դեսպանության ներկայացուցիչը  տարածաշրջան Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարար Աննալենա Բերբոքի այցի նախօրեին։

Посольство: Германия поддерживает переговоры Баку и Еревана при посредничестве председателя Совета ЕС
Германия работает над устойчивым миром, политической и экономической диверсификацией региона Южного Кавказа, а также тесными и хорошими отношениями с ЕС. Как передает АПА, об этом заявил пресс-секретарь посольства Германии в Баку Марсель Вьетор.
«Для этого в регионе очень важно доверие и примирение. Целью является всеобъемлющий мир посредством переговоров, чтобы азербайджанцы и армяне могли жить в мире и безопасности в пределах своих национальных границ. С этой целью мы поддерживаем скорейшее возобновление трехсторонних переговоров при посредничестве председателя Совета Европейского союза Шарля Мишеля и поддерживаем любые отношения, которые способствуют миру и стабильности для народов Южного Кавказа», - заявил представитель посольства в преддверие визита главы МИД Германии Аналены Бербок в регион.