Եվրասիական զարգացման բանկը ներկայացրել է Հայաստանի ՀՆԱ-ի աճի կանխատեսումը տարվա արդյունքներով
2026 թվականի առաջին կիսամյակի արդյունքներով Հայաստանի ՀՆԱ-ն աճել է 6,0%-ով, իսկ ՀՆԱ-ի աճին ամենամեծ նպաստը բերել է ծառայությունների ոլորտը՝ ֆինանսական գործունեությունը, տեղեկատվությունն ու կապը, ինչպես նաև շինարարությունը և հանքարդյունաբերությունը (համապատասխանաբար աճել են 8,8%-ով, 11,5%-ով, 20,2% տ/տ և 27,6% տ/տ)։ Այդ մասին ասվում է Եվրասիական զարգացման բանկի տեսության մեջ։
«Սպառողական ծախսերը և ներդրումները պահանջարկի հիմնական շարժիչ ուժերն էին (համապատասխանաբար աճելով 5,7%-ով և 7,9% տ/տ)։
Մեր կանխատեսմամբ՝ բարձր սպառողական և ներդրումային ակտիվության պայմաններում 2026 թվականի արդյունքներով ՀՆԱ-ի աճը կկազմի 6%», — նշել են բանկում։

Евразийский банк развития представил прогноз роста ВВП Армении по итогам года
ВВП Армении увеличился на 6,0% по итогам I полугодия 2026 года; наибольший вклад в рост ВВП внес сектор услуг — финансовая деятельность, информация и связь, а также строительство и горнодобывающая промышленность (увеличились соответственно на 8,8%, 11,5%, 20,2% г/г и 27,6% г/г). Об этом говорится в обзоре Евразийского банка развития.
«Потребительские расходы и инвестиции были основными драйверами со стороны спроса (рост на 5,7% и 7,9% г/г соответственно).
По нашим прогнозам, в условиях высокой потребительской и инвестиционной активности рост ВВП составит 6% по итогам 2026 г.», — отметили в Банке.