«Եվրասիական տրանսպորտի երթուղի» ասոցիացիայի ստեղծման նախապատրաստական ​​աշխատանքները շարունակվում են
Առաջիկա օրերին կստեղծվի «Եվրասիական տրանսպորտային երթուղի» միջազգային ասոցիացիան։ Ինչպես հաղորդում է ԱՊԱ-ն, այս մասին լրագրողներին ասել է «Ադրբեջանական երկաթուղիներ» ՓԲԸ-ի նախագահ Ռովշան Ռուստամովը։
Նրա խոսքով, առաջիկայում պաշտոնական ընթացակարգերը կավարտվեն, և ասոցիացիան կստեղծվի։ Հոկտեմբերի 19-20-ը Բաքվում հանդիպում է կայացել «Եվրասիական տրանսպորտային երթուղի» ստեղծելու նպատակով։ Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են «Եվրասիական տրանսպորտային երթուղի» միջազգային ասոցիացիայի ստեղծման փաստաթղթերին, կազմակերպության կառուցվածքին, աշխատանքային խմբերի կազմակերպմանը և այլն:
Ըստ Ազերթաջի՝ Բաքվում կայացած «Եվրասիական տրանսպորտի երթուղի» միջազգային ասոցիացիայի ստեղծման վերաբերյալ երկաթուղային ադմինիստրացիաների ղեկավարների խորհրդակցական հանդիպմանը  ամփոփիչ արձանագրություն է ստորագրվել։ Փաստաթուղթը ստորագրել են Ադրբեջանի, Թուրքիայի, Ուզբեկստանի, Ղրղզստանի, Տաջիկստանի, Չինաստանի և Ավստրիայի երկաթուղային վարչակազմերի ղեկավարները։

Идет подготовка к созданию Международной ассоциации «Евразийский транспортный маршрут»
В ближайшие дни будет создана Международная ассоциация «Евразийский транспортный маршрут». Как сообщает АПА, об этом сказал журналистам председатель ЗАО «Азербайджанские железные дороги» Ровшан Рустамов.
По его словам, в ближайшее время будут завершены официальные процедуры и будет создана Ассоциация. 19-20 октября в Баку состоялась встреча по созданию «Евразийского транспортного маршрута». В ходе встречи обсуждались вопросы, связанные с документами о создании Международной Ассоциации «Евразийский транспортный маршрут», структура организации, организация рабочих групп и др.
По информации Азертадж, на консультативной встрече руководителей железнодорожных администраций по созданию Международной ассоциации «Евразийский транспортный маршрут» в Баку подписан итоговый протокол. Документ подписали руководители железнодорожных администраций Азербайджана, Турции, Узбекистана, Кыргызстана, Таджикистана, Китая и Австрии.