Եվրախորհրդարանի շուրջ 120 անդամ Հունգարիային ԵՄ-ում ձայնի իրավունքից զրկելու խնդրագիր է ստորագրել
Եվրախորհրդարանի մոտ 120 անդամ Ստրասբուրգում Հունգարիային ԵՄ-ում ձայնի իրավունքից զրկելու խնդրագիր է ստորագրել: Այս մասին ուրբաթ հայտարարել է ֆինն եվրապատգամավոր Պետրի Սարվաաման, հայտնում են ԶԼՄ-ները:
Նա խնդրագիրը շրջանառության մեջ է դրել այս շաբաթ, եւ ներկա պահին հավաքվել է 120 ստորագրություն: Այս մասին պաշտոնյան հայտնել է Х-ի իր միկրոբլոգում։
Աղբյուրը նշում է, որ 7-րդ հոդվածը թույլ է տալիս միությանը դադարեցնել անդամությունը «այնպիսի արժեքների» համառ խախտման» համար, ինչպիսին են մարդու իրավունքները, դեմոկրատիան, հավասարությունը եւ օրենքի գերակայությունը։ Եթե Եվրահանձնաժողովի անդամների մեկ երրորդը եւ խորհրդարանի (705 անդամ) երկու երրորդի մեծամասնությունը համաձայնի սրան, «որակյալ մեծամասնությունը» կարող է դադարեցնել միության անդամի իրավունքները, ներառյալ Եվրոպական խորհրդում ձայնի իրավունքը։
Հաղորդվում է նաեւ, որ Սարվաաման Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանին մեղադրել է այն բանում, որ նա «ԵՄ-ն պատանդ է պահում Ուկրաինային օգնության պատճառով», եւ պնդում է, որ նրան իրավունքներից զրկելը Եվրամիության արժեքները պաշտպանելու եւ որոշումներ կայացնելու գործընթացներն ապահովելու միակ ճիշտ միջոցն է»։
«Դա նաեւ ազդանշան կհանդիսանար բոլոր անդամ պետությունների համար, որ ԵՄ-ն չի հանդուրժի ոչ մի նահանջ իրավունքի գերակայության սկզբունքից կամ անկեղծ համագործակցության սկզբունքի խախտում: Մեր գլխավոր խնդիրը եվրոպական կենսակերպի եւ դեմոկրատիայի պաշտպանությունն է»,-ասել է նա։

Около 120 членов Европарламента подписали петицию о лишении Венгрии права голоса в ЕС
Около 120 членов Европейского парламента в Страсбурге подписали петицию о лишении Венгрии права голоса в Европейском союзе, заявил в пятницу влиятельный финский евродепутат Петри Сарваама.
Статья 7 позволяет блоку приостановить членство за «упорное нарушение» таких ценностей блока, как права человека, демократия, равенство и верховенство закона. Если треть членов Европейской комиссии и большинство в две трети в парламенте, состоящем из 705 членов, согласны с этим, «квалифицированное большинство» может приостановить права члена блока, включая право голоса в Европейском совете.
Депутат Европарламента от Финляндии Петри Сарвамаа запустил петицию в начале этой недели и на данный момент собрал 120 подписей, сообщил он в пятницу в своем микроблоге в Х.
Сарвамаа обвинил премьер-министра Венгрии Виктора Орбана в том, что тот «держит ЕС в заложниках из-за помощи Украине», и настаивает на том, что лишение его прав – «единственный способ защитить ценности Европейского союза и обеспечить функционирование процессов принятия решений» в блоке.
«Это также стало бы сигналом для всех государств-членов, что ЕС не потерпит никаких отступлений от принципа верховенства права или нарушения принципа искреннего сотрудничества, - сказал он. - Наша главная задача - защитить европейский образ жизни и демократию».