Եվրահանձնաժողովի պաշտոնական ներկայացուցիչը հրաժարվել է հաստատել, որ ԵՄ-ի և ՀՀ-ի միջև առանց վիզայի ռեժիմ կներդրվի մինչև 2029 թվականը
Եվրահանձնաժողովի (ԵՀ) պաշտոնական ներկայացուցիչ Պաուլա Պինյոն հրաժարվել է հաստատել, որ Եվրամիության և Հայաստանի միջև առանց վիզայի ռեժիմ կներդրվի մինչև 2029 թվականը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստի-ն:
«Չափազանց վաղ է կանխատեսել, թե արդյոք 2029 թվականը կամ մեկ այլ ամսաթիվ կլինի վիզային ռեժիմի ազատականացման պահը։ Ես կասեի, որ այդպես էլ կա, դեռևս շատ վաղ է նման ճշգրտության համար», - Բրյուսելում կայացած ճեպազրույցում ասել է ԵՀ պաշտոնական ներկայացուցիչ Պաուլա Պինյոն։
Հիշեցնենք, որ հուլիսին Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ ակնկալում է ԵՄ-ի հետ վիզային ռեժիմի ազատականացում մինչև 2029 թվականը։
Հայաստանի խորհրդարանը 2025 թվականի մարտին ընդունել է «Հայաստանի Հանրապետության՝ Եվրոպական միությանն անդամակցելու գործընթացի սկսման մասին» օրենքը։ Ընդ որում, Փաշինյանն ավելի վաղ խոստովանել էր, որ օրենքի ընդունումն ինքնին չի նշանակում երկրի՝ ԵՄ-ին անդամակցելու հնարավորություն, և որ դրա համար կպահանջվեն պաշտոնական հայտ, թեկնածուի կարգավիճակի ստացում, Եվրամիության երկրների համաձայնություն և Հայաստանի քաղաքացիների հավանություն։

Еврокомиссия не подтвердила введение безвиза с Арменией
Официальный представитель Еврокомиссии (ЕК) Паула Пиньо отказалась подтвердить, что между Евросоюзом и Арменией будет введен безвизовый режим к 2029 году.
В июле премьер Армении Никол Пашинян заявил, что рассчитывает на либерализацию визового режима с ЕС к 2029 году.
"Слишком ли рано предвидеть, будет ли 2029 год или другая дата моментом либерализации визового режима. Я бы сказала, что так и есть, еще слишком рано для такой точности", - сказала официальный представитель ЕК Паула Пиньо на брифинге в Брюсселе.
Парламент Армении в марте 2025 года принял закон "О начале процесса вступления Республики Армения в Европейский союз". При этом Пашинян ранее признавал, что принятие закона само по себе не означает возможности вступления страны в ЕС и что для этого потребуются официальная заявка, получение статуса кандидата, согласие стран Евросоюза и одобрение граждан Армении.