Չկան «ուղիղ ապացույցներ», որ Իրանը մասնակցություն է ունեցել Իսրայելի վրա ՀԱՄԱՍ-ի հարձակմանը. Բլինկեն
Չկան «ուղիղ ապացույցներ», որ Իրանը մասնակցություն է ունեցել Իսրայելի վրա ՀԱՄԱՍ-ի դաժան հարձակմանը, NBC News-ին ասել է պետքարտուղար Անտոնի Բլինկենը։
«Իրանը երկարաժամկետ հարաբերություններ ունի ՀԱՄԱՍ-ի հետ: ՀԱՄԱՍ-ը ՀԱՄԱՍ չէր լինի առանց Իրանի երկարամյա աջակցության»,- ասել է նա։ «Մենք դա գիտենք։ Մենք սա տեսնում ենք։ Ինչ վերաբերում է կոնկրետ այս հարձակմանը, այս պահին մենք ուղղակի ապացույցներ չունենք, որ Իրանը ներգրավված է եղել հարձակման մեջ՝ ոչ դրա ծրագրման, ոչ՝ իրագործման մեջ»:
Հարցին, թե արդյոք ԱՄՆ-ը «կարմիր գծեր» ունի Իսրայելի պատասխանի հետ կապված, Բլինկենն ասաց. «Մենք նրանց հետ քննարկել ենք նրանց ծրագրերը, բայց ես չեմ պատրաստվում մանրամասնել: Մենք հանձնառու ենք աջակցել նրանց»:
Հարցին, թե արդյոք մտահոգություններ կան ավելի լայն տարածաշրջանային պատերազմի բռնկման հետ կապված, Բլինկենն ասաց, որ ԱՄՆ-ը «վճռական է թույլ չտալ, որ դա տեղի ունենա»:

Блинкен: Нет никаких «прямых доказательств» того, что Иран был причастен к у нападению ХАМАС на Израиль
Нет никаких «прямых доказательств» того, что Иран был причастен к жестокому нападению ХАМАС на Израиль, заявил госсекретарь Энтони Блинкен в интервью NBC News.
«У Ирана давние отношения с ХАМАС. ХАМАС не был бы ХАМАСом без многолетней поддержки со стороны Ирана», - сказал он. «Мы это знаем. Мы видим это. Что касается этой конкретной атаки, на данный момент у нас нет прямых доказательств того, что Иран был причастен к атаке, ни в ее планировании, ни в ее осуществлении».
На вопрос, есть ли у США какие-либо «красные линии» в отношении ответа Израиля, Блинкен ответил: «Мы обсуждали с ними их планах,  но я не собираюсь вдаваться в подробности. Мы полны решимости их поддержать».
Отвечая на вопрос, существуют ли опасения по поводу начала более масштабной региональной войны, Блинкен ответил, что США «полны решимости не допустить этого».