ԱՄՆ-ն Ուկրաինային մատակարարել է ATACMS հեռահար հրթիռներ
Ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջեյք Սալիվանը չորեքշաբթի հաստատել է, որ Միացյալ Նահանգները վերջին շաբաթներին գաղտնի մատակարարել է Ուկրաինային ATACMS հեռահար հրթիռներ, հայտնում է «Ամերիկայի ձայնը»:
Մեկնաբանությունը հնչել է այն բանից հետո, երբ ԱՄՆ վարչակազմի աղբյուրը հայտնել է, որ մինչև 300 կմ հեռահարությամբ ATACMS հրթիռները ներառված են Ուկրաինային տրամադրվող 300 միլիոն դոլար արժողությամբ ռազմական օգնության փաթեթում, որը նախագահ Ջո Բայդենը հաստատել է մարտի 12-ին, և անցյալ շաբաթ Ուկրաինան առաջին անգամ կիրառել է դրանք:
Աղբյուրը, որը ցանկացել է անանուն մնալ, ասում է, որ Ուկրաինան առաջին անգամ դրանք օգտագործել է ապրիլի 17-ին՝ կրակելով Ղրիմի ռուսական օդանավակայանի ուղղությամբ:
Սալիվանը լրագրողների համար ճեպազրույցում հաստատել է, որ «զգալի քանակությամբ» հրթիռներ են ուղարկվել Ուկրաինա և ասել է, որ ավելի շատ կուղարկվեն: Նա պարզաբանել է, որ հրթիռներից մի քանիսը ներառվել են Ուկրաինայի համար 1 միլիարդ դոլար արժողությամբ սպառազինությունների փաթեթում, որը չորեքշաբթի օրը հաստատվել է նախագահ Ջո Բայդենի կողմից։
Նա ասել է, որ Ուկրաինան պարտավորվել է օգտագործել այդ զենքերը միայն Ուկրաինայի տարածքում։
Մինչև 300 կմ հեռահարությամբ ATACMS ուղարկելու հարցը ամիսներ շարունակ քննարկման թեմա էր Բայդենի վարչակազմում։ Միջին հեռահարության ATACMS-ները մատակարարվել են անցյալ տարվա սեպտեմբերին:
Պենտագոնն ի սկզբանե դեմ էր հեռահար հրթիռների մատակարարմանը, մտավախություն ունենալով, որ ԱՄՆ զինանոցից հրթիռների փոխանցումը կվնասի ԱՄՆ զինված ուժերի մարտունակությանը։ Նաև մտավախություն կար, որ Ուկրաինան դրանք կօգտագործի Ռուսաստանի ներսում թիրախների վրա հարձակվելու համար:
Դեկտեմբեր և հունվարին Ռուսաստանի կողմից Ուկրաինայի դեմ Հյուսիսային Կորեայի կողմից մատակարարված հեռահար բալիստիկ հրթիռների օգտագործումը, չնայած ԱՄՆ-ի հրապարակային և մասնավոր նախազգուշացումներին դա չանելու մասին, ստիպել է ԱՄՆ-ին փոխել իր կարծիքը, ասել է ԱՄՆ վարչակազմի աղբյուրը:
Նրա խոսքով՝ ԱՄՆ-ը որոշում կայացնելիս հաշվի է առել նաև այն փաստը, որ Ռուսաստանը հարվածում է Ուկրաինայի կարևոր ենթակառուցվածքներին։
«Մենք Ռուսաստանին զգուշացրել ենք այս բաների մասին»,- ասել է նա։ «Նրանք վերսկսեցին իրենց հարձակումները։

Советник президента по национальной безопасности Джейк Салливан в среду подтвердил, что США в последние недели тайно поставляли Украине ракеты дальнего радиуса действия ATACMS, передает «Голос Америки».
Комментарий поступил после того, как источник в американской администрации сообщил о том, что ракеты ATACMS с дальностью действия до 300 км были включены в пакет военной помощи Украине на сумму 300 миллионов долларов, который президент Джо Байден одобрил 12 марта, и на прошлой неделе Украина впервые применила их.
Источник, выступая на условиях анонимности, заявил, что Украина впервые применила их 17 апреля, выпустив их по российскому аэродрому в Крыму.
Салливан на брифинге для журналистов подтвердил, что «значительное количество» ракет было отправлено в Украину, и сказал, что будет отправлено еще. Он уточнил, что часть ракет была включена в пакет вооружений для Украины стоимостью 1 миллиард долларов, одобренный президентом Джо Байденом в среду.
Он сказал, что Украина обязалась использовать это оружие только на территории Украины.
Вопрос о том, отправлять ли ATACMS с дальностью действия до 300 км, был предметом обсуждения в администрации Байдена в течение нескольких месяцев. ATACMS средней дальности были поставлены в сентябре прошлого года.
Пентагон изначально выступал против поставок ракет дальнего радиуса действия, опасаясь, что передача ракет из американского арсенала нанесет ущерб боеготовности вооруженных сил США. Также были опасения, что Украина будет использовать их для атак на цели на территории России.
Использование Россией баллистических ракет дальнего радиуса действия, поставленных Северной Кореей, против Украины в декабре и январе, несмотря на публичные и частные предупреждения США не делать этого, заставило США изменить свое мнение, сказал источник в американской администрации.
По его словам, при принятии решения США также учитывали то, что Россия наносит удары по критически важной инфраструктуре Украины.
«Мы предупреждали Россию об этих вещах, – сказал он. – Они возобновили свои нападения.
В конце января американские военные закупили новые ракеты, удовлетворив свои опасения по поводу военной готовности.