Ալմաթիում կայացել Է ՀԱՊԿ անվտանգության խորհուրդների քարտուղարների կոմիտեի նիստը
Այսօր՝ հունիսի 6-ին, Ալմաթիում ղազախական կողմի նախագահությամբ տեղի է ունեցել ՀԱՊԿ անվտանգության խորհուրդների քարտուղարների կոմիտեի նիստը: Հանդիպման ընթացքում ՀԱՊԿ պատասխանատվության գոտում տիրող իրավիճակի և Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության անդամ պետությունների անվտանգության մարտահրավերների ու սպառնալիքների չեզոքացմանն ուղղված միջոցառումների մասին զեկույցով հանդես է եկել ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Իմանգալի Տասմագամբետովը:
Հանդիպման մասնակիցները մանրամասն քննարկել են Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության պատասխանատվության գոտում ռազմաքաղաքական իրավիճակը և ՀԱՊԿ անդամ պետությունների մարտահրավերներին ու սպառնալիքներին հակազդելու հարցում կազմակերպության ձևաչափում գործունեության և փոխգործակցության կատարելագործմանն ուղղված միջոցառումները:
Հատուկ ուշադրություն է դարձվել տաջիկաաֆղանական սահմանի ամրապնդմանն ուղղված ՀԱՊԿ միջպետական նպատակային ծրագրի նախագծին: Փաստաթղթի նախագիծը հավանության է արժանացել ՀԱՊԿ անդամների կողմից և հանձնարարվել է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարին այն սահմանված կարգով ներկայացնել ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի քննարկմանը:

В Алматы состоялось заседание Комитета секретарей советов безопасности ОДКБ
6 июня 2024 года в Алматы под председательством Казахстанской стороны состоялось заседание Комитета секретарей советов безопасности ОДКБ. В ходе встречи с докладом об обстановке в зоне ответственности ОДКБ и мерах, направленных на нейтрализацию вызовов и угроз безопасности государств – членов Организации Договора о коллективной безопасности выступил Генеральный секретарь ОДКБ Имангали Тасмагамбетов.
Участники встречи провели подробное обсуждение военно-политической обстановки в зоне ответственности Организации Договора о коллективной безопасности и меры по совершенствованию деятельности и взаимодействия в формате Организации в вопросе противодействия вызовам и угрозам государств – членов ОДКБ.
Особое внимание было уделено проекту Целевой межгосударственной программы ОДКБ по укреплению таджикско-афганской границы. Проект документа был одобрен членами КССБ и рекомендован Генеральному секретарю ОДКБ представить его на рассмотрение СКБ ОДКБ установленным порядком.