Ադրբեջանը նախատեսում է մինչև 2030 թվականը կրճատել պաշտպանության ծախսերը՝ հասցնելով այն 4.7 միլիարդ դոլարի
Ադրբեջանի կառավարությունը նախատեսում է մինչև 2030 թվականը պաշտպանության և ազգային անվտանգության վրա բյուջետային ծախսերը կրճատել մինչև 7,969 միլիարդ մանաթ (ներկայիս փոխարժեքով 4,69 միլիարդ դոլար):
Համաձայն Հանրապետության ֆինանսների նախարարության կայքում հրապարակված միջնաժամկետ բյուջետային նյութերի՝ 2026 թվականին այդ նպատակների համար ծախսերը կանխատեսվում են 8,715 միլիարդ մանաթի մակարդակում (այսօրվա փոխարժեքով՝ 5,12 միլիարդ դոլար):
Այսպիսով, Ադրբեջանի իշխանությունները 2026-2029 թվականների ընթացքում պաշտպանության և ազգային անվտանգության ծախսերը կկրճատեն 8.6%-ով: 2026 թվականին պաշտպանության ծախսերը կկազմեն պետական ​​բյուջեի բոլոր ծախսերի 20.9%-ը: 2029 թվականին այս բաժինը կնվազի մինչև 18.4%:
2025 թվականի համար Ադրբեջանի պետական ​​բյուջեում պաշտպանության և ազգային անվտանգության ծախսերը կանխատեսվում են 8,396 միլիարդ մանաթ (4,94 միլիարդ դոլար): Հոկտեմբերի 16-ի դրությամբ մեկ դոլարի համար պաշտոնական փոխարժեքը կազմում է 1,7 մանաթ:

Азербайджан к 2030 г. планирует сократить расходы на оборону до $4,7 млрд
Правительство Азербайджана планирует к 2030 году сократить бюджетные расходы на оборону и нацбезопасность до 7,969 млрд манатов ($4,69 млрд по текущему курсу).
Согласно среднесрочным бюджетным материалам, опубликованным на сайте Минфина республики, в 2026 году расходы на эти цели прогнозируются на уровне 8,715 млрд манатов ($5,12 млрд).
Таким образом, власти Азербайджана в 2026-2029 гг. сократят расходы на оборону и нацбезопасность на 8,6%. В 2026 году в госбюджете расходы на оборону составят 20,9% всех расходов. В 2029 году удельный вес этих расходов снизится до 18,4%.
На 2025 год расходы на оборону и нацбезопасность в госбюджете Азербайджана предусмотрены на уровне 8,396 млрд манатов ($4,94 млрд). Официальный курс на 16 октября - 1,7 маната за доллар.