34 պետություն արդեն ԲՐԻԿՍ-ին միանալու ցանկություն է հայտնել. Պուտին
Տասնյակ պետություններ ցանկանում են մասնակցել ԲՐԻԿՍ-ի աշխատանքներին, ասել է Վլադիմիր Պուտինն անվտանգության հարցերով ասոցիացիայի երկրների բարձր ներկայացուցիչների հանդիպմանը, փոխանցում է РИА Новости-ն։
«Այսօր ավելի քան երեք տասնյակ երկրներ, ավելի ճիշտ՝ 34 պետություններ, արդեն ցանկություն են հայտնել այս կամ այն ձևով միանալ մեր ասոցիացիայի գործունեությանը»,- ասել է ՌԴ նախագահը։
Նրա խոսքով, Ռուսաստանը, որպես գործող նախագահ, պատասխանատու մոտեցում է ցուցաբերել համատեղ աշխատանքի կազմակերպմանը։ Այսպիսով, այն նպաստել է ԲՐԻԿՍ-ի բոլոր մեխանիզմներին նոր մասնակից երկրների ամենաարագ և ամենաօրգանական ինտեգրմանը:
«Ռուսաստանի նախագահությունը նախաձեռնել է փոխգործակցության նոր ոլորտներ։ Դրանք ներառում են տրանսպորտի նախարարների, երկրաբանական հետազոտությունների ղեկավարների հանդիպումները և միջուկային բժշկության ԲՐԻԿՍ-ի ֆորումը: Մշակութային և հումանիտար ուղու վրա մեծ հնչեղություն ունեցան BRICS քաղաքացիական և ակադեմիական ֆորումները, ընկերական սպորտային խաղերը, ինչպես նաև թեմատիկ փառատոններն ու ցուցահանդեսները Ռուսաստանի տարբեր քաղաքներում»,- հավելել է Պուտինը։

Путин: Желание подключиться к БРИКС выразило уже 34 государства
Десятки государств хотят участвовать в работе БРИКС, сообщил Владимир Путин на встрече высоких представителей стран объединения по вопросам безопасности, передает РИА Новости.
«На сегодня желание в той или иной форме подключиться к деятельности нашего объединения заявило уже свыше трех десятков стран, точнее 34 государства», — сказал президент РФ.
По его словам, Россия как действующий председатель с ответственностью подошла к организации совместной работы. Так, она содействовала максимально быстрой и органичной интеграции новых стран - участниц во все механизмы БРИКС.
«Российским председательством инициированы новые сферы взаимодействия. В их числе встречи министров транспорта, глав геологических служб, Форум БРИКС по ядерной медицине. На культурно-гуманитарном треке большой резонанс имели Гражданский и Академический форумы БРИКС, спортивные игры дружбы, а также тематические фестивали и выставки в разных городах России», - добавил Путин.