Հայաստանը առաջատար է այն երկրների ցանկում, որոնք հաճելիորեն զարմացրել են ռուս զբոսաշրջիկներին
Հայաստանը, Վրաստանը և Բելառուսը գլխավորել են այն երկրների ցանկը, որոնք անձնական այցից հետո ամենից հաճախ հաճելիորեն զարմացնում են ռուսաստանցի զբոսաշրջիկներին։ Այս մասին ասվում է «Купибилет» ծառայության հետազոտությունում, որին ծանոթացել է ТАСС-ը։
Ճանապարհորդներից, որոնք ուղևորությունից հետո երկրի մասին իրենց կարծիքը փոխել են դեպի լավը, 33%-ը ընտրել է ԱՊՀ երկրները՝ Հայաստանը, Վրաստանը և Բելառուսը։ Սա բոլոր ուղղությունների մեջ ամենաբարձր ցուցանիշն է։
Երկրորդ տեղում հայտնվել է Ռուսաստանը․ հարցվածների 24%-ը հայտարարել է, որ երկրի ներսում ուղևորություններն ավելի լավն են եղել, քան նրանց սկզբնական սպասումները։ Երրորդ տեղը զբաղեցրել են Ասիայի երկրները՝ Չինաստանը, Ճապոնիան, Թաիլանդը և Հարավային Կորեան, որոնք դրականորեն զարմացրել են հարցվածների 18%-ին։
Միևնույն ժամանակ եվրոպական երկրները դարձել են առաջատարներ այն զբոսաշրջիկների թվով, որոնք ուղևորությունից հետո երկրի մասին իրենց կարծիքը փոխել են դեպի վատը։ Նրանց թվում, ովքեր բախվել են հիասթափության, 61%-ը նշել է Եվրոպան։ Ասիային բաժին է ընկել 21%, Աֆրիկային՝ 5%։ Ռուսաստանում ուղևորությունները հայտնվել են վերջին տեղում․ մասնակիցների միայն 0,4%-ն է հայտնել, որ ճանապարհորդությունից հետո սկսել է ավելի վատ վերաբերվել երկրին։
Հետազոտությանը մասնակցել է Ռուսաստանի միլիոնից ավելի բնակչություն ունեցող քաղաքների ավելի քան 1,2 հազար չափահաս բնակիչ։
Ընդհանուր առմամբ, անձնական փորձը էականորեն ազդում է օտարերկրյա երկրների ընկալման վրա․ հարցվածների 81%-ը հայտարարել է, որ իրենց կարծիքը փոխվում է երկիր այցելելուց հետո։ 43%-ի դեպքում տպավորություններն ավելի լավն են դառնում, 38%-ի դեպքում՝ ավելի վատ։ Եվս 19%-ը ուղևորությունից հետո չի փոխել իր վերաբերմունքը։
«Купибилет»-ում նշել են, որ անձնական տպավորությունները հաճախ ավելի ուժեղ են լինում, քան ԶԼՄ-ների ձևավորած կարծրատիպերն ու պատկերացումները։ Ծառայության կարծիքով,՝ հետխորհրդային տարածքի երկրները կարող են գերազանցել զբոսաշրջիկների սպասումները՝ հասանելիության, հյուրընկալության և հարմարավետ մթնոլորտի շնորհիվ։ Եվրոպայի դեպքում, հակառակը, բարձր գները, վիզային բարդությունները և մշակութային տարբերությունները կարող են նպաստել հիասթափությանը։

ТАСС: Армения возглавила список стран, которые чаще всего приятно удивляют российских туристов
Армения, Грузия и Белоруссия возглавили список стран, которые чаще всего приятно удивляют российских туристов после личного визита. Об этом говорится в исследовании сервиса «Купибилет», с которым ознакомился ТАСС.
Среди путешественников, изменивших свое мнение о стране в лучшую сторону после поездки, 33% выбрали страны СНГ — Армению, Грузию и Беларусь. Это самый высокий показатель среди всех направлений.
На втором месте оказалась Россия: 24% опрошенных заявили, что поездки по стране оказались лучше их первоначальных ожиданий. Третью позицию заняли страны Азии — Китай, Япония, Таиланд и Южная Корея, которые положительно удивили 18% респондентов.
При этом европейские страны стали лидерами по числу туристов, которые после поездки изменили свое мнение в худшую сторону. Среди тех, кто столкнулся с разочарованием, 61% указали на Европу. На долю Азии пришлось 21%, Африки — 5%. Поездки по России оказались на последнем месте — лишь 0,4% участников сообщили, что после путешествия стали хуже относиться к стране.
В исследовании приняли участие более 1,2 тыс. совершеннолетних жителей российских городов-миллионников.
В целом личный опыт существенно влияет на восприятие зарубежных стран: 81% опрошенных заявили, что их мнение меняется после посещения страны. У 43% впечатления становятся лучше, у 38% — хуже. Еще 19% не изменили своего отношения после поездки.
В «Купибилет» отметили, что личные впечатления нередко оказываются сильнее стереотипов и представлений, сформированных СМИ. По мнению сервиса, страны постсоветского пространства могут превосходить ожидания туристов благодаря доступности, гостеприимству и комфортной атмосфере. В случае Европы, напротив, высокие цены, визовые сложности и культурные различия могут способствовать разочарованию.