Ռուսաստանի պետպատվերի շուկա կընդգրկվեն հայկական նոթբուքները
Ռուսաստանի պետպատվերի շուկա դուրս կգան Հայստանում հավաքված նոթբուքները։ Այս մասին հայտնում է «Коммерсант»-ը։
Ըստ աղբյուրի, ՌԴ առևտրի նախարարությունը և ՀՀ ֆինանսների նախարարությունը "Հաշվողական տեխնիկա" համընկերության հետ համատեղ քննարկում են Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) երկրներում արտադրված հաշվողական տեխնիկայի և էլեկտրոնիկայի պետական գնումների շուկա մուտքի չափանիշները, որի մեջ բացի Ռուսաստանից մտնում են նաև Հայաստանը, Բելառուսը, Ղազախստանը և Ղրղզստանը:
Դեկտեմբերի 6-ին ՌԴ վարչապետ Միխայիլ Միշուստինի կողմից ստորագրված համաձայնագիրը, որի համաձայն Ռուսաստանում արտադրված էլեկտրոնիկան արտոնություններ է ստանում ԵԱՏՄ սարքավորումների նկատմամբ պետական գնումների դեպքում, լրանում է հուլիսի 1-ին:
Էլեկտրոնիկայի մշակողների եւ արտադրողների ասոցիացիայի գործադիր տնօրեն Իվան Պոկրովսկին հայտարարել է, որ եթե Ռուսաստանը չշարունակի համաձայնագրի գործողությունը, ԵՏՄ-ից տեխնիկան կարող է պետական գնումների շուկայում հետ մղել ռուսականը:
"Հայրենական ընկերությունները վատ պայմաններում կլինեն, քանի որ մեզ մոտ տեխնիկայի ծագման ստուգումը շատ ավելի խիստ է, քան Եվրասիական երկրներում":

На рынок госзаказа России выйдут армянские ноутбуки
На рынок госзаказа России выйдут армянские ноутбуки западных вендеров, собранные на крупном узле в Армении. Об этом сообщает газета «Коммерсант».
Согласно источнику, Минпромторг и Минцифры России совместно с консорциумом «Вычислительная техника» обсуждают критерии допуска на рынок государственных закупок вычислительной техники и электроники, произведенных в странах Евразийского экономического союза (ЕАЭС), в который помимо России входят Армения, Белоруссия, Казахстан и Киргизия.
Подписанное 6 декабря премьером РФ Михаилом Мишустиным соглашение, по которому произведенная в России электроника получает преференции при госзакупках по отношению к оборудованию ЕАЭС, истекает 1 июля.
Исполнительный директор Ассоциации разработчиков и производителей электроники Иван Покровский заявил, что если Россия не пролонгирует действие соглашения, техника из ЕАЭС может потеснить на госзакупках российскую. «Отечественные компании будут в худших условиях, потому что у нас гораздо строже проверка происхождения техники, нежели в евразийских странах».
Другой источник в правительстве подтверждает: на рынок госзаказа выйдут дешевые армянские ноутбуки – по сути, это техника западных вендоров, просто собранная на крупном узле в Армении.