Փաշինյանի՝ Դուշանբեում հնչեցրած ՀՀ-ՌԴ առևտրաշրջանառության թվերը ճիշտ են. Պապոյան
Փաշինյանի՝ Դուշանբեում հնչեցրած ՀՀ-ՌԴ առևտրաշրջանառության թվերը ճիշտ են: Այս մասին գրել է էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը:
«Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հրապարակել է ՀՀ վիճակագրության կոմիտեի հրապարակած թվերը և, հետևաբար, բացարձակ ճիշտ են»,-գրել է նա:
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը և ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ԱՊՀ գագաթաժողովում քննարկել են երկու երկրների միջեւ ապրանքաշրջանառության աճը։
Պուտինը ԱՊՀ գագաթաժողովում նշել է, որ ԵԱՏՄ-ին անդամակցությունը բացում է շուկաներ երկրների համար եւ ապահովում տնտեսական օգուտներ։ Ռուսաստանի առաջնորդը որպես օրինակ բերել է Ռուսաստանի եւ Հայաստանի միջեւ առեւտրի ծավալների աճը՝ Փաշինյանից հետաքրքրվելով առեւտրաշրջանառության թվերով։
«Այս տարի այն արդեն 4 միլիարդի (դոլար) է հասել»,- ասել է Փաշինյանը։
«Ոչ, ավելին», - ժպիտով չի համաձայնել Պուտինը։
Հայաստանի վարչապետը նաեւ մեջբերել է անցյալ տարվա իր տվյալները, բայց այս հարցում նույնպես երկու առաջնորդների տեղեկությունները չեն համընկել։
«Անցյալ տարի մոտ 9 միլիարդ (դոլար) էր»,- նշել է Փաշինյանը։
«Ավելին։ Անցյալ տարի էլ այն ավելի շատ էր, այս տարի էլ այն ավելի շատ կլինի։ Դա պարզապես ակնհայտ է»,- պատասխանել է Պուտինը Հայաստանի վարչապետին։

Глава Минэкономики: Озвученные Пашиняном цифры относительно товарооборота Армения-Россия правильные
Озвученные Пашиняном в Душанбе цифры относительно товарооборота Армения-Россия правильные. Об этом написал на своей странице в Facebook министр экономики Армении Геворк Папоян.
«Премьер-министр Никол Пашинян обнародовал данные, опубликованные Статистическим комитетом РА, и, следовательно, они абсолютно правильные», - отметил Папоян.
Отметим, что президент РФ Владимир Путин и премьер-министр РА Никол Пашинян 10 октября на саммите СНГ обсудили вопрос роста товарооборота между двумя странами.
Путин, в частности, отметил, что участие в ЕАЭС открывает странам рынки, дает экономические выгоды. В качестве примера российский лидер привел растущие объемы торговли между Россией и Арменией, поинтересовавшись у Пашиняна данными по товарообороту.
«В этом году уже 4 миллиарда (долларов)», - сказал Пашинян.
«Нет, больше», - с улыбкой не согласился с коллегой Путин.
Премьер-министр Армении также привел свои данные и за прошлый год, но и в этом вопросе информация у двух лидеров не совпала.
«В прошлом году было примерно 9 миллиардов (долларов)», - отметил Пашинян.
«Больше. И в прошлом году было больше, и в этом году будет больше. Это очевидно просто», - ответил Путин премьеру Армении.