Մինչև ապրիլի 1-ը Ռուսական գազի գինը Հայաստանի համար չի թանկանա
Ռուսական գազի գինը Հայաստանի համար մինչև ապրիլի 1-ը չի թանկանա: Այս մասին ՀՀ Ազգային ժողովում  հայտարարեց ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը:
«Գազի հետ կապված բանակցություններն ընթացել են, ընթանում են, և վստահ եմ, որ դեռ ընթանալու են, և դա նորմալ գործընթաց է: Այս պահին կարող եմ վստահաբար մի բան ասել, որը բանակցությունների միջանկյալ արդյունք կարող ենք համարել այն, որ մինչև ապրիլի 1-ը գազի սակագնը չի բարձրանա»,- ասաց Գրիգորյանը:
Հիշեցնենք, որ դեռ մեկ ամիս առաջ PrimeNews-ը հղում անելով ռուսական էներգետիկ շրջանակներում իր բարձրաստիճան աղբյուրի վրա գրել եր,որ ռուսական գազի գինը Հայաստանի համար չի թանկանա։
Ըստ աղբյուրի, այս որոշման կայացման մեջ իր մեծ ներդրումն է ունեցել ՀՀ նախկին վարչապետ Կարեն Կարապետյանը, ով ներկայումս հանդիսանում է «Зарубежнефть» ընկերության տնօրենների խորհրդի անդամ։
Աղբյուրի հավաստմամբ՝ Կարապետյանը բանակցությունների  ժամանակ օգտագործել է ռուսական քաղաքական և էնէրգետիկ շրջանակներում իր ունեցած կապերը ՀՀ կառավարության ներկայացուցիչներին օգնելու համար այս հարցում հասնել դրական արդյունքի։
Հիշեցնենք, որ ռուսական գազի գինը Հայաստանի համար սահմանին վերանայվեց դեռ սույն թվականի հունվարի 1-ից՝ 1000 խմ-ի դիմաց $150 դառնալով $165։ Սակայն բնակչության համար սակագինը չփոխվեց։

До 1 апреля цена на российский газ для Армении не подорожает
Цена на российский газ для Армении не подорожает до 1 апреля, заявил в Национальном Собрании Армении вице-премьер Мгер Григорян.
"Переговоры идут и сейчас, они продолжаться и в будущем. На данный момент могу с уверенностью сказать одно, что промежуточным результатом переговоров можно считать то, что до 1 апреля тариф на газ не повысится", - сказал Григорян.
Напомним, что еще месяц назад PrimeNews со ссылкой на высокопоставленный источник в российских энергетических кругах написал, что цена на российский газ для Армении не подорожает.
Согласно источнику, в принятии этого решения большой вклад внес бывший премьер-министр Армении Карен Карапетян, который в настоящее время является членом совета директоров компании «Зарубежнефть».
По словам источника, Карапетян во время переговоров использовал свои связи в российских политических и энергетических кругах для того, чтобы помочь представителям правительства Армении достичь положительного результата в этом вопросе.
Напомним, что цена на российский газ для Армении была пересмотрена еще с 1 января текущего года, составив $ 150 за 1000 куб. м. до $ 165. Однако для населения тариф не изменился.