Լույս է տեսել «Հայաստանը ԵԱՏՄ-ում և Մեծ եվրասիական գործընկերությունը» գիրքը
Երևանում այսօր լույս է տեսել «Հայաստանը ԵԱՏՄ-ում և Մեծ եվրասիական գործընկերությունը» գիրքը: Այն հրատարակել են Երևանի պետական համալսարանի Միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետի Ռուսաստանյան հետազոտությունների կենտրոնը և Հաղորդակցությունների զարգացման ազգային հետազոտական ինստիտուտը (Մոսկվա):
Գիրքը բացվում է ԵՊՀ ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանի և ՀԶԱՀԻ տնօրեն Վլադիսլավ Գասումյանովի ողջույնի խոսքերով: Ընթերցողներին և հեղինակային խմբին ուղերձներ են հղել նաև Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիայի անդամ (Նախարար), Ռուսաստանի գիտությունների ակադեմիայի ակադեմիկոս, պրոֆեսոր Սերգեյ Գլազևը և ԵՏՀ կոլեգիայի անդամ (Նախարար) Գոհար Բարսեղյանը: Գրքի գլխավոր խմբագիրներն են պատմաբան, պրոֆեսոր Գեղամ Պետրոսյանը և սոցիոլոգ, պրոֆեսոր Վալենտինա Կոմլևան:
Հրատարակությունն առնչվում է Եվրասիական տնտեսական միության ստեղծման 10-ամյակին և այդ կառույցում Հայաստանի նախագահության տարվանը: Այն հրատարակության է երաշխավորվել ԵՊՀ միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետի գիտական խորհրդի որոշմամբ:
Հայաստանյան և ռուսաստանյան ճանաչված գիտնականների և փորձագետների հոդվածների այս ժողովածուն հետազոտում է եվրասիական տնտեսական ինտեգրման գործընթացում Հայաստանի մասնակցության, Հայաստանի և ԵԱՏՄ անդամ մյուս երկրների տնտեսության վրա Մեծ Եվրասիայում ընթացող ինտեգրացիոն գործընթացների ազդեցության հարցերը, ինչպես նաև Մեծ եվրասիական գործընկերության տեսլականը և նրանում Հարավային Կովկասի տարածաշրջանի ներգրավման հեռանկարները:
Գիրքը հրատարակած համագործակցող վերոհիշյալ հայկական և ռուսական գիտավերլուծական կառույցների համագործակցության արդեն ձևավորված ավանդույթների համաձայն այն միաժամանակ լույս է տեսել հայերեն և ռուսերեն լեզուներով:
Սեպտեմբերի 30-ին և հոկտեմբերի 1-ին Երևանում անց է կացվելու Եվրասիական տնտեսական համաժողովը, որը ԵԱՏՄ տարվա ամենախոշոր միջոցառումն է: Այն կայանալու է ԵԱՏՄ Միջկառավարական խորհրդի նիստի շրջանակներում: ԵԱՏՄ հինգ երկրների վարչապետների երևանյան հանդիպման նախօրեին լույս տեսած այս հրատարակությունը գալիս է վկայելու այն մասին, որ Հայաստանի մասնագետների շրջանում էական հետաքրքրություն կա մեր մեծ տարածաշրջանում ընթացող ինտեգրացիոն գործընթացների նկատմամբ:
Գիրքը նախատեսվում է տարածել կառավարման պետական մարմիններում, հասարակական շրջանակներում, առաջատար բուհերում և լրատվամիջոցներում:

Вышла в свет книга «Армения в ЕАЭС и Большое евразийское партнерство».
Сегодня в Ереване вышла в свет книга «Армения в ЕАЭС и Большое евразийское партнерство». Ее издали Центр российских исследований Факультета международных отношений Ереванского государственного университета и Национальный исследовательский институт развития коммуникаций (Москва).
Книгу открывают приветствия директора НИИРК Владислава Гасумянова и ректора ЕГУ Оганнеса Оганнисяна. С посланиями к читателям и авторскому коллективу выступили также член Коллегии Евразийской экономической комиссии (Министр), академик Российской академии наук, профессор Сергей Глазьев и член Коллегии ЕЭК (Министр) Гоар Барсегян. Главными редакторами книги являются социолог, профессор Валентина Комлева и историк, профессор Гегам Петросян.
Издание приурочено к 10-летию создания Евразийского экономического союза и году председательства Армении в этой организации. Книга рекомендована к изданию решением ученого совета Факультета международных отношений ЕГУ.
Этот сборник статей видных российских и армянских ученых и экспертов исследует вопросы участия Армении в процессе евразийской экономической интеграции и влияния интеграционных процессов, происходящих в Большой Евразии на нашу страну, а также видения Большого евразисйкого партнерства и перспективы вовлечения региона Южного Кавказа в нем. По сложившейся традиции сотрудничества армянской и российской научно-аналитических структур книга издана одновременно на русском и армянском языках.
30-го сентября и 1-го октября в Ереване пройдет Евразийский экономический форум, который является крупнейшим мероприятием ЕАЭС этого года. Форум пройдет в рамках заседания Межправительственного совета ЕАЭС. Изданный накануне ереванской встречи премьер-министров евразийской пятерки этот сборник статей свидетельствует о существенном интересе, который есть в среде специалистов Армении к протекающим интеграционным процессам в нашем большом регионе.
Книга будет распространена в органах государственного управления, общественных кругах, ведущих вузах и СМИ.