Իրանի դեսպանը հայկական շուկան որակել է որպես մրցունակ, ուր հնարավոր է մուտք գործել բարձր չափանիշներով
Հայաստանում Իրանի դեսպան Աբբաս Բադախշան Զոհուրին ընդունել է Զանջանի Առևտրի պալատի պատվիրակությանը:
Դեսպանը հայտարարել է, որ Իրանի կառավարության քաղաքականությունն է ընդլայնել համագործակցությունը հատկապես հարևան երկրների հետ, և Հայաստանում Իրանի դեսպանությունը պատրաստ է այս ուղղությամբ համակողմանի գործակցել տնտեսական ակտիվ դերակատարների հետ։
Իրանի դեսպանը հայկական շուկան որակել է որպես մրցունակ, ուր հնարավոր է մուտք գործել բարձր չափանիշներով և պրոֆեսիոնալ քայլերով։
Զոհուրին հայտնել է նաև, որ երկկողմ առևտրաշրջանառությունն աճել է՝ հասնելով 560 միլիոն դոլարի: Նրա խոսքով՝ Հայաստանի և Իրանի իշխանությունները մտադիր են այն հասցնել 1 միլիարդ դոլարի։
«Հայաստանը շատ անվտանգ, հուսալի և ամուր կամուրջ է այլ երկրների, այդ թվում՝ Եվրասիական տնտեսական միության, Եվրամիության և մնացած երկրների հետ առևտրային փոխանակումների համար»,- նշել է Հայաստանում Իրանի դեսպանը:

Власти Армении и Ирана намерены увеличить двусторонний товарооборот до 1 миллиарда долларов: посол Ирана в Армении
Посол Ирана в Армении принял делегацию торговой палаты Зенджана. Аббас Зохури заявил, что политика правительства Ирана заключается в расширении сотрудничества, особенно с соседними странами, и посольство Ирана в Армении готово всесторонне сотрудничать с экономическими субъектами в этом направлении.
Посол Ирана охарактеризовал армянский рынок как конкурентный, на который можно выйти с высокими стандартами и профессиональными шагами.
Зоури также сообщил, что двусторонний товарооборот увеличился до 560 миллионов долларов. По его словам, власти Армении и Ирана намерены увеличить его до 1 миллиарда долларов.
"Армения является очень безопасным, надежным и прочным мостом для торговых обменов с другими странами, в том числе с Евразийским экономическим союзом, Европейским союзом и другими странами", - отметил посол Ирана в Армении.