ՀՀ-ում 11 ամիսներին տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը նվազել է 7,2 տոկոս
Հայաստանում տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը 2020 թվականի հունվար-նոյեմբերին անցյալ տարվա նույն ժամանակահատվածի հետ համեմատած նվազել է 7,2 տոկոսով: Այդ մասին ասված է Վիճակագրական կոմիտեի ներկայացրած 2020 թ-ի 11 ամիսների սոցիալ-տնտեսական վիճակը բնութագրող օպերատիվ ամփոփագրում:
Ընդ որում նոյեմբեր ամսին անցյալ տրվա նոյեմբերի հետ համեմատարծ տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը նվազել է 10,3 տկոսով: Համաձայն հրապարակած տվյալների՝ այս տարվա երկրորդ եռամսյակից արձանագրված նվազման միտումը շարունակվել է տնտեսության գրեթե բոլոր ճյուղերում:
Այսպես, շինարարության ծավալն այս տարվա 11 ամիսների արդյունքում նվազել է 11,2 տոկոսով, առևտրի շրջանառությունը՝ 13,5 տոկոսով, ծառայությունների ծավալը՝ 13,6 տոկոսով, արդյունաբերական արտադրանքի ծավալը՝ 0,2 տոկոսով: Կտրուկ նվազել է նաև արտաքին առևտրաշրջանառությունը՝ 12,4 տոկոս: Ընդ որում, արտահանումը նվազել է 5,2 տոկոսով, ներմուծումը գահավիժել երկնիշ ցուցանիշով՝ 15,9 տոկոսով:
Անցած 11 ամիսներին աննշան աճել է էլեկտրաէներգիայի արտադրությունը՝ 1,8 տոկոս, ինչպես նաև միջին ամսական անվանական աշխատավարձը հատկապես պետական ոլորտում՝ շուրջ 6 տոկոս:
Ազգային արժույթի փոխարժեքը դոլարի նկատմամբ հաշվարկված է 486 դրամ:
Համաձայն փորձագետների գնհատականների՝ տնտեսական ակտիվության նվազումը պայմանավորված է երեք հիմնական գործողններով՝ կորոնավիրուսի համավարակը, Արցախի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած 44-օրյա պատերազմը և տնտեսական ոլորտը կառավարող պետական ինստիտուտների աշխատանքի ոչ արդյունավետությունը:

Показатель экономической активности в Армении за 11 месяцев снизился на 7,2%
Показатель экономической активности в Армении в январе-ноябре 2020 года по сравнению с аналогичным периодом прошлого года снизился на 7,2%. Об этом говорится в оперативной сводке Статистического комитета, характеризующей социально-экономическое положение в республике за 11 месяцев 2020 года.
При этом в ноябре текущего года показатель экономической активности по сравнению с ноябрем прошлого года снизился на 10,3%. Согласно опубликованным данным, тенденция снижения, зафиксированная во втором квартале этого года, продолжалась почти во всех отраслях экономики.
Так, сфера строительства по итогам 11 месяцев текущего года «упала» на 11,2%, оборот торговли сократился на 13,5%, объем услуг - на 13,6%, объем промышленной продукции - на 0,2%. Резко сократились также: внешний товарооборот - на 12,4% , экспорт - на 5,2%, импорт - на 15,9%. За прошедшие 11 месяцев незначительно выросло производство электроэнергии - на 1,8%, а также среднемесячная номинальная зарплата, особенно в госсекторе – порядка 6%. Курс национальной валюты к доллару США рассчитан по показателю 486 драмов. Согласно оценкам экспертов, снижение экономической активности обусловлено тремя основными факторами: коронавирусом, развязанной Азербайджаном 44-дневной войной против Арцаха и неэффективностью работы государственных институтов, регулирующих экономическую сферу.