ՀՀ-ին հաջողվել է պահպանել մակրոֆինանսական կայունությունը՝ չնայած ճգնաժամային պայմաններին
ՀՀ ֆինանսների նախարար Ատոմ Ջանջուղազյանը փետրվարի 8-ին ընդունել է ՀՀ-ում Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների արտակարգ և լիազոր դեսպան տիկին Լին Թրեյսիին:
Նախարարը, բարձր գնահատելով երկկողմ համագործակցության մակարդակը, անդրադարձել է համավարակի և պատերազմի հետևանքով ստեղծված իրավիճակին՝ նշելով, որ ՀՀ-ին հաջողվել է պահպանել մակրոֆինանսական կայունությունը՝ չնայած ճգնաժամային պայմաններին: Առկա մարտահրավերներին դիմագրավելու հարցում նախարարը, մասնավորապես, կարևորել է պետական ինստիտուտների դերը և կարողությունների շարունակական զարգացումը:
Անդրադառնալով ֆինանսական և տնտեսական մարտահրավերների վերաբերյալ դեսպանի հարցադրմանը՝ նախարարն ընդգծել է, որ այդ համատեքստում կառավարության հիմնական նպատակներն արտացոլված են պետական ֆինանսների կառավարման համակարգի 2019-2023թթ. բարեփոխումների ռազմավարության մեջ: Նախարարը կարևորել է նաև մարտահրավերներին դիմագրավելու հարցում կողմերի ջանքերի համադրումը:
Միաժամանակ, բարձր է գնահատվել ԱՄՆ ՄԶԳ ներգրավվածությունը ՊՖԿ ռազմավարության իրականացմանն աջակցելու գործընթացում:
Նախարարը նշել է, որ հայկական կողմի համար առանցքային է արտահանման վրա հիմնված տնտեսական աճի գրանցման տեսլականը, որը պետք է միտված լինի ներառական աճի ապահովմանը՝ ընդգրկելով բոլոր ոլորտները:
Դեսպանն իր հերթին առանձնացրել է պետական-մասնավոր համագործակցության, պետական ներդրումների կառավարման և պետական գնումների ոլորտները և նշել, որ ամերիկյան կողմը հետաքրքրված է և պատրաստ է աջակցություն տրամադրել:

Армении удалось сохранить макрофинансовую стабильность, несмотря на кризисные условия: министр
Министр финансов Армении Атом Джанджугазян 8 февраля принял Чрезвычайного и полномочного посла США в Армении Линн Трейси. Об этом сообщает пресс-служба Министерства.
Министр, высоко оценив уровень двустороннего сотрудничества, коснулся ситуации, сложившейся в стране вследствие войны и борьбы c коронавирусом, отметив, что Армении удалось сохранить макрофинансовую стабильность, несмотря на кризисные условия. В вопросе противостояния существующим вызовам министр, в частности, отметил важную роль государственных институтов и последовательное развитие возможностей.
Говоря о финансовых и экономических вызовах, министр подчеркнул, что в этом контексте основные цели правительства отражены в Программе управления государственными финансами на 2019-2023 годы. Министр также отметил важность сопоставления усилий всех структур в вопросе противостояния вызовам.
Министр отметил, что для армянской стороны ключевым является стимулирование основанного на экспорте экономического роста, что, в свою очередь, будет способствовать обеспечению инклюзивного роста во всех сферах.
Посол, в свою очередь, акцентировала внимание на вопросах сотрудничества государственно-частный сектор, управления государственными инвестициями и государственными закупками, и отметила, что американская сторона заинтересована и готова оказать содействие в этих вопросах.