Հայաստանը ԵԱՏՄ-ից գորգերի և պարկերի համար հումքի ներկրման արտոնություն կստանա
Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի Խորհուրդը թույլ է տվել Հայաստանին եւ Բելառուսին առանց տուրքի ջուտի մանրաթել ներմուծել (Հայաստանի համար՝ 23 հազար տոննա, Բելառուսի համար՝ 6 հազար տոննա ծավալով), արտոնությունը գործելու է երկու տարի, մինչեւ 2026թ. փետրվարի 28-ը, տեղեկացրել է «Беларусь сегодня»-ն։
Ջուտի մանրաթելը օգտագործվում է գորգերի եւ պարկերի արտադրության համար։
«Այս արտոնությունը թույլ կտա կայուն աշխատանք ապահովել պատժիչ ճնշման պայմաններում»,- ասել է ԵՏՀ մաքսային վարչության տնօրեն Վահագն Ղազարյանը։
Նշենք, որ ջուտի մանրաթելի հիմնական մատակարարն աշխարհում Բանգլադեշն է։ Հայաստանը 2022թ. ներմուծել է 900 հազար դոլարի մանրաթել, իսկ 2023-ին՝ 2,3 մլն դոլարի։
Դա բնական նյութ է, որն ստացվում է ջուտ բույսից։ Այն ունի բարձր ամրություն եւ դիմացկուն է, ինչպես նաեւ լավ է պահպանվում խոնավության եւ ուկտրամանուշակագույն ճառագայթների ազդեցության դեպքում, օգտագործվում է պարկերի, գորգերի, ճոպանների, ժապավենների արտադրության, դեկորատիվ ցինկապատման համար։ 2022թ. մարտի 28-ից մինչեւ 2023թ. մարտի 31-ը ԵԱՏՄ պետությունների տնտեսություններին աջակցելու համար ջուտի մանրաթելի նկատմամբ կիրառվել է ներմուծման զրոյական տուրք։

Армения получит от ЕАЭС льготу на ввоз сырья для ковров и мешков
Совет Евразийской экономической комиссии разрешил Армении и Беларуси беспошлинно ввозить джутовые волокна (для Армении – в объеме до 23 тыс тонн, для Беларуси - 6 тыс) и будет действовать в течение двух лет, до 28 февраля 2026 года, сообщает «Беларусь сегодня».
Джутовое волокно используется для производства ковров и мешковины.
«Эта льгота позволит поддержать стабильную работу производителей ковров в условиях санкционного давления», – заявил директор департамента таможенно-тарифного и нетарифного регулирования ЕЭК Ваагн Казарян.
Отметим, основным поставщиком джутовой пряжи в мире остается Бангладеш. Армения в 2022 году импортировала ее примерно на $900 тысяч, а в 2023-м – на $2,3 млн.
Джутовая пряжа представляет собой натуральный материал, получаемый из растения джута, произрастающего в тропических странах. Джутовая пряжа обладает высокой прочностью и износостойкостью, а также хорошо переносит воздействие влаги и ультрафиолетовых лучей, широко используется в текстильной промышленности для производства различных изделий, таких как мешки, ковры, канаты, ленты, декоративные циновки и т. д. В период с 28 марта 2022 года по 31 марта 2023 года в рамках мер поддержки экономик государств ЕАЭС в отношении джутовой пряжи применялась временная нулевая ставка ввозных таможенных пошлин.