Հայաստանում 2020-ին տնտեսական ակտիվության անկումը կազմել է 7,5 տոկոս
Հայաստանում տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը (ՏԱՑ) 2020-ի հունվար-դեկտեմբերին 2019-ի համեմատ նվազել է 7,5 տոկոսով: Այդ մասին ասվում է Հայաստանի վիճակագրական կոմիտեի հրապարակման մեջ:
Ինչպես հայտնում են կոմիտեից, ՏԱՑ-ը 2020-ի դեկտեմբերին 2019-ի նույն ամսվա նկատմամբ անկում է ապրել 8,8 տկոսով: Հատկանշական է, որ տնտեսական ակտիվությունը դեկտեմբեր ամսին նույն տարվա նոյեմբերի նկատմամբ աճել 27,7 տոկոսով:
2020-ին անկում գրանցվել է ծառայությունների ոլորտում՝ 14,7 տոկոս, առևտրաշրջանառության ոլորտում՝ 14 տոկոս, իսկ շինարարության ծավալը կրճատվել է 9,5 տոկոսով, արդյունաբերական արտադրանքի ծավալը՝ 0,9 տոկոսով:
Նույն ժամանակահատվածում աճել է գյուղատնտեսության համախառն արտադրանքի ծավալը՝ 1,4 տոկոս և էլեկտրաէներգիայի արտադրությունը՝ 1,2 տոկոս:
Զգալի անկում է ապրել արտաքին առևտրաշրջանառությունը՝ 13,8 տոկոս, արտահանումը կրճատվել է 3,9 տոկոսով՝ տարվա կտրվածքով կազմելով ավելի քան 2,5 մլրդ դոլար, ներմուծման ծավալները նվազել են 17,7 տոկոսով՝ կազմելով շուրջ 4,5 մլրդ դոլար:

Спад экономической активности в Армении в 2020 году составил 7,5%
Показатель экономической активности в Армении в январе-декабре 2020 года по сравнению с аналогичным периодом 2019 года снизился на 7,5%. Об этом сообщает Статистический комитет Армении.
Согласно обнародованным данным, в декабре 2020 года по сравнению с декабрем 2019 года показатель экономической активности упал на 8,8%. Примечательно, что экономическая активность в декабре 2020 года по сравнению с ноябрем того же года выросла на 27,7%.
В 2020 году спад зафиксирован в сфере услуг - 14,7%, в области торгового оборота - 14%, а объем строительства сократился на 9,5%. Объем промышленной продукции упал на 0,9%.
За тот же период вырос объем валовой продукции сельского хозяйства - на 1,4% и производства электроэнергии - на 1,2%.
Значительный спад зафиксировал и внешнеторговый оборот - 13,8%, экспорт сократился на 3,9%, составив в годовом разрезе более 2,5 млрд долларов, объемы импорта сократились на 17,7%, составив около 4,5 млрд долларов.