Հայաստանի ֆոնդային բորսան առևտրի ծավալներով դարձել է ԵԱՏՄ–ի առաջատարներից մեկը
Հայաստանի ֆոնդային բորսան առևտրի ծավալներով դարձել է ԵԱՏՄ երկրների շարքում առաջատարներից մեկը, առաջատար է նաև Ղրղզստանը։ Տեղեկությունը հայտնում է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովը:
ԵՏՀ-ն նշում է, որ Ղազախստանի «Astana International Exchange» (AIX) ֆոնդային բորսան 3,3 անգամ ավելացրել է առևտրի ծավալը: ԵԱՏՄ մյուս պետությունների ֆոնդային շուկաները չափավոր աճ են գրանցել։
Ապրանքային բորսաները նաև առևտրի ծավալների աճ են ցուցադրել` բացառությամբ «Եվրասիական առևտրային համակարգ «Ապրանքային բորսա» ԲԸ-ի (Ղազախստան): Միևնույն ժամանակ նավթամթերքի գների ինդեքսներն աճել են, իսկ գյուղատնտեսական տարբեր տեսակների գների դինամիկան մնացել է բազմակողմանի:

Фондовая биржа Армении стала одним из лидеров по объемам торгов среди стран ЕАЭС
Фондовая биржа Армении стала одним из лидеров по объемам торгов среди стран ЕАЭС, в лидерах также Кыргызстан, сообщает Евразийская экономическая комиссия.
ЕЭК отмечает, что казахстанская фондовая биржа Astana International Exchange (AIX) в 3,3 раза увеличила объем торгов. Фондовые рынки других государств ЕАЭС показали умеренный рост.
Товарные биржи также показали рост объемов торгов, за исключением АО "Товарная биржа "Евразийская торговая система" (Казахстан). При этом индексы цен на нефтепродукты выросли, а динамика цен на различные виды сельхозпродукции оставалась разнонаправленной.