Ֆիզիկական անձանց համար ապրիլի 1-ից ԵԱՏՄ-ում ապրանքների անմաքս ներկրման շեմը իջել է՝ հասնելով 200 եվրոյի
Ֆիզիկական անձանց համար ապրիլի 1-ից ապրանքների անմաքս ներկրման շեմը ավտոմատ կերպով իջել է՝ հասնելով 200 եվրոյի Եվրասիական տնտեսական միության տարածքում՝ Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի (ԵՏՀ) խորհրդի՝ այն մինչեւ 1 000 եվրո բարձրացնելու որոշման գործողության ժամկետի ավարտի պատճաով։ ՏԱՍՍ-ը հարցում է ուղարկել ՌԴ ֆինանսների նախարարություն եւ ԵՏՀ։
2022թ. մարտի 17-ին ԵՏՀ խորհրդի որոշմամբ որպես հակաճգնաժամային միջոց անձնական օգտագործման ապրանքների անմաքս ներկրման արժեքային նորմը ժամանակավորապես բարձրացվել էր՝ 200-ից հասնելով 1 000 եվրոյի։ Սկզբում նախատեսվում էր, որ 2022թ. հոկտեմբերի 1-ից հետո 200 եվրո նորմը կվերադարձվի։ 2022թ. սեպտեմբերի 23-ին 1 000 եվրո նորմի գործողությունը երկարացվեց մինչեւ 2023թ. ապրիլի 1-ը, իսկ 2023թ. մարտի 30-ին՝ մինչեւ 2023թ. հոկտեմբերի 1-ը։
Մինչ այդ ապրանքների անմաքս ներկրման սահմանաչափը կազմում էր 200 եվրո, անմաքս ներմուծման շեմը անձնական օգտագործման ապրանքների համար տրանսպորտի բոլոր միջոցներով տեղափոխման դեպքում, բացի օդայինից, 500 եվրո։
Ապրանքների անմաքս ներկրման չափերի բարձրացումը, որոնք բերվում են արտասահմանից կամ պատվիրվում են օտարերկրյա ինտերնետ-խանութներում, նպատակ ուներ աջակցելու քաղաքացիներին, որոնք ապրանքներ են գնում անձնական օգտագործման համար, եւ խուսափել արտադրանքի դեֆիցիտից։
Ավելի վաղ Դաշնային մաքսային ծառայության ղեկավարի պաշտոնակատար Ռուսլան Դավիդովը տեղեկացրել էր, որ ապրանքների անմաքս ներկրման շեմը էլեկտրոնային առեւտրի համար հարկ է չեղարկել, քանի որ այն աննպաստ պայմաններ է ստեղծում հայրենական արտադրողների համար։

Порог беспошлинного ввоза товаров для физлиц 1 апреля снизился до €200 в ЕАЭС
Порог беспошлинного ввоза товаров для физических лиц автоматически снизился 1 апреля до €200 на территории Евразийского экономического союза из-за истечения срока действия решения о его повышении до €1 тыс. совета Евразийской экономической комиссии (ЕЭК). ТАСС направил запрос в Минфин РФ и ЕЭК.
17 марта 2022 года решением совета ЕЭК в качестве антикризисной меры стоимостная норма беспошлинного ввоза товаров личного пользования, доставляемого перевозчиком или пересылаемого почтой, была временно повышена с €200 до €1 тыс. Первоначально планировалось, что после 1 октября 2022 года будет возвращена норма в €200. 23 сентября 2022 года действие нормы в €1 тыс. было продлено до 1 апреля 2023 года, а 30 марта 2023 года - до 1 октября 2023 года.
До этого лимит беспошлинного ввоза для товаров, перевозимых перевозчиком или в почтовых отправлениях, составлял €200, порог беспошлинного ввоза товаров для личного пользования всеми видами транспорта, кроме воздушного (или в пешем порядке) - €500.
Повышение лимитов беспошлинного ввоза товаров, которые привозятся из-за границы или заказываются в зарубежных интернет-магазинах, было призвано поддержать граждан, которые покупают товары для личного пользования, и избежать дефицита продукции.
Ранее исполняющий обязанности руководителя ФТС Руслан Давыдов сообщал, что порог беспошлинного ввоза товаров для электронной торговли следовало бы отменить, поскольку он создает неблагоприятные условия для отечественных производителей.