Էներգետիկա, համայնքային զարգացում. ի՞նչ են պայմանավորվել Հայաստանն ու Գերմանիան
Սեպտեմբերի 9-ին Բեռլինում կայացել է ֆինանսական և տեխնիկական համագործակցության հայ-գերմանական միջկառավարական համատեղ հանձնաժողովի հերթական նիստը։ Այդ մասին հայտնում են Էկոնոմիկայի նախարարության մամուլի ծառայությունից:
Նիստին մասնակցելու համար սեպտեմբերի 8-ին Բեռլին է մեկնել ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Ռաֆայել Գևորգյանի գլխավորած պատվիրակությունը, որի կազմում են ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Վաչե Տերտերյանը և ՀՀ արդարադատության նախարարի առաջին տեղակալ Քրիստինե Գրիգորյանը։
Հանձնաժողովի հայկական կողմի համանախագահն է էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Ռաֆայել Գևորգյանը, գերմանական կողմինը` ԳԴՀ տնտեսական համագործակցության և զարգացման նախարարության (BMZ) Մերձավոր Արևելքի, Ասիայի, Լատինական Ամերիկայի, Հարավ-Արևելյան և Արևելյան Եվրոպայի վարչության տնօրեն պրոֆ. դր․ Կլաուդիա Վարնինգը:
Հանձնաժողովի նիստի աշխատանքներին մասնակցել է նաև Գերմանիայի Դաշնությունում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Աշոտ Սմբատյանը։
իստի ընթացքում քննարկվել են հայ-գերմանական համագործակցությանն առնչվող մի շարք հարցեր։ Կողմերը կարևորել են երկկողմ և տարածաշրջանային համագործակցության զարգացման ուղղություններով (կայուն տնտեսական զարգացում, էներգետիկա, վերականգնվող էներգիա, շրջակա միջավայր, համայնքային զարգացում, ջրամատակարարում/ջրահեռացում և թափոնների կառավարում, ժողովրդավարություն/տեղական զարգացում) իրականացվող ծրագրերի բարեհաջող ընթացքը:
Քննարկվել են նաև ֆինանսական համագործակցության նախագծերին, մասնավորապես՝ կոմունալ ենթակառուցվածքներին, Կովկասյան էներգետիկ ծրագրերին, ինտեգրացիոն ջրային ռեսուրսների մենենջմենթին առնչվող հարցեր։
Հայկական պատվիրակությունը ներկայացրել է Հայաստանում իրականացված բարեփոխումները, իրավական համակարգի բարեփոխումները, ՓՄՁ աջակցության ծրագրերը։
Երկուստեք կարևորվել է համատեղ իրականացվող բոլոր ծրագրերի շարունակականությունն ապահովելու և դրանք ավարտին հասցնելու անհրաժեշտությունը։ Կողմերը պայմանավորվել են շարունակել աշխատանքները Կովիդ 19-ի հետևանքների վերացման ուղղությամբ։
Քննարկվել են նաև Գերմանիայի տնտեսական համագործակցության և զարգացման դաշնային նախարարության (BMZ) կողմից իրականացվող BMZ 2030 բարեփոխումների ռազմավարության շրջանակներում փոխգործակցության հնարավորությունները։ Նշված ռազմավարության դրույթներից շատերը համահունչ են ՀՀ կառավարության նոր ծրագրին, մասնավորապես՝ կլիմա, առողջապահություն, թվային տեխնոլոգիաներ, ներդրումներ, տեղահանվածներին առնչվող ծրագրեր։
Կողմերը պատրաստակամություն են հայտնել ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ քայլերը հնարավորինս արագ կազմակերպելու ՀՀ կառավարության և ԳԴՀ կառավարության միջև Միջազգային համագործակցության ընկերություն (ՄՀԸ/GIZ) ՍՊԸ-ի և Վերականգնման վարկերի բանկի (ՎՎԲ/KfW) տեղական գրասենյակների հիմնման մասին համաձայնագրի ստորագրումը։
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել ՀՀ կառավարության և ԳԴՀ կառավարության միջև սեպտեմբերին ստորագրել ֆինանսական համագործակցության 2020 համաձայնագիրը։
Հիշեցնենք, որ ֆինանսական և տեխնիկական համագործակցության հայ-գերմանական միջկառավարական համատեղ հանձնաժողովի նախորդ նիստը տեղի է ունեցել 2016թ․նոյեմբերի 21-22-ը՝ Երևանում։

В Берлине состоялось очередное заседание Армяно-германской межправительственной комиссии по финансовому и техническому сотрудничеству
9 сентября в Берлине состоялось очередное заседание Армяно-германской межправительственной комиссии по финансовому и техническому сотрудничеству. Об этом сообщает пресс-служба Министерства экономики Армении. В ходе заседания был обсужден ряд вопросов, касающихся армяно-германского сотрудничества.
Стороны отметили важность успешного хода программ, осуществляемых в направлении развития двустороннего и регионального сотрудничества (стабильное экономическое развитие, энергетика, окружающая среда, общинное развитие, водоснабжение, управление отходами, демократия). Были также обсуждены вопросы, касающиеся проектов финансового сотрудничества, в частности коммунальных инфраструктур, Кавказских энергетических программ, менеджмента интеграционных водных ресурсов. Армянская делегация представила реализованные в Армении реформы, реформы правовой системы, программы содействия МСБ. Обоюдно была отмечена важность обеспечения непрерывности всех совместно осуществляемых программ.
Стороны договорились продолжить работу по устранению последствий коронавируса. Обсуждались также возможности взаимодействия в рамках стратегии реформ BMZ 2030, осуществляемой федеральным Министерством экономического сотрудничества и развития Германии (BMZ). Многие из положений указанной стратегии созвучны новой программе правительства РА, в частности, климат, здравоохранение, цифровые технологии, инвестиции, программы, связанные с перемещенными лицами. Стороны выразили готовность предпринять все необходимые шаги для скорейшей организации подписания соглашения между правительством РА и правительством ФРГ об учреждении ООО «Компания по международному сотрудничеству» и местных офисов Банка по кредитам восстановления (KfW). Была достигнута договоренность между правительством РА и правительством ФРГ о подписании в сентябре соглашения о финансовом сотрудничестве.
Напомним, что предыдущее заседание Армяно-германской межправительственной комиссии по финансовому и техническому сотрудничеству состоялось 21-22 ноября 2016 года в Ереване.