435 մլն դոլարի ջրամատակարարման լայնածավալ ծրագիրը շուտով կմեկնարկի Հայաստանի մարզերում ՝ միջազգային գործընկերների մասնակցությամբ
ՀԲ տնօրենների խորհուրդը հաստատել է Water and Irrigation Services Enhancement տասնամյա ծրագրի առաջին փուլը, որն ուղղված է Հայաստանի գյուղական շրջաններում ոռոգման և խմելու ջրային համակարգերի հասանելիության բարելավմանը:
Առաջիկա 10 տարիների ֆինանսավորման ընդհանուր փաթեթը կկազմի 435 մլն դոլար, ներառյալ 330 մլն դոլարը ՎԶԵԲ-ից: Առաջին փուլը նախատեսված է 2025-2031 թվականների ժամանակահատվածի համար և ներառում է ՎԶԵԲ-ից 80 մլն ԱՄՆ դոլարի վարկ, ինչպես նաև ԵՄ-ից, Զարգացման ֆրանսիական գործակալությունից և ՀՀ կառավարությունից 185 մլն ԱՄՆ դոլարի համաֆինանսավորում:
Նախագիծը ենթադրում է ինստիտուցիոնալ բարեփոխումներ, ջրային ռեսուրսների կառավարման համակարգերի արդիականացում և ջրամատակարարման բարելավում մի շարք մարզերում: Ակնկալվում է, որ ծրագիրը կստեղծի աշխատատեղեր, կամրապնդի ջրային ենթակառուցվածքները և կնպաստի կայուն գյուղական զարգացմանը:

Масштабная программа по водоснабжению на $435 млн вскоре стартует в областях Армении с участием международных партнеров
Совет директоров ВБ утвердил первый этап десятилетней программы Water and Irrigation Services Enhancement, направленной на улучшение доступа к оросительным и питьевым водным системам в сельских районах Армении.
Общий пакет финансирования на ближайшие 10 лет составит $435 млн долларов, включая $330 млн от МБРР. Первый этап рассчитан на период 2025–2031 годов и включает $80 млн кредита от МБРР, а также софинансирование от ЕС, Французского агентства развития и правительства Армении на сумму в $185 млн.
Проект предполагает институциональные реформы, модернизацию систем управления водными ресурсами и улучшение водоснабжения в ряде регионов. Ожидается, что программа создаст рабочие места, укрепит водную инфраструктуру и будет способствовать устойчивому сельскому развитию.