2024 թվականի պետական բյուջեի նախագիծը պատմական ժամանակների պատմական բյուջե է․ Փաշինյան
Իմ գնահատմամբ՝ սա պատմական ժամանակների պատմական բյուջե է: Այդ մասին Ազգային ժողովում 2024-ի պետբյուջեի քննարկման ժամանակ հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Բյուջեի եկամտային մասը 2018-ի համեմատ ավելի քան կրկնապատկվում է՝ ավելանալով 1 տրիլիոն 334 միլիարդ դրամով կամ շուրջ 3 միլիարդ դոլարով: Ավելի քան կրկնապատկվում է բյուջեի ծախսային մասը»,- ասաց նա, ապա պարզաբանեց, թե ինչու է 2024-ի բյուջեն պատմական ժամանակների պատմական բյուջե համարում:
«Ինչո՞ւ են ժամանակները պատմական: Որովհետև մենք կանգնած ենք մեր պետության և պետականության ֆունկցիոնալ նշանակության վերագնահատման անհրաժեշտության առաջ: Եվ այդ ֆունկցիոնալ վերագնահատման արդյունքը, իմ կարծիքով, պետք է լինի հետևյալը. Հայաստանը ոչ թե պլացդարմ կամ ֆորպոստ է՝ իր սահմաններից դուրս մշակված և իր սահմաններից դուրս պլաններ իրագործելու համար, այլ սեփական քաղաքացիների անվտանգությունը, բարեկեցությունը, ազատությունն ու երջանկությունը ապահովելու միջոց: Պետությունը պետք է առաջնորդվի բացառապես այս նպատակներն իրագործելու տրամաբանությամբ:
Այս համատեքստում պետք է արձանագրեմ, որ տնտեսական զարգացումն է Հայաստանի Հանրապետության պետական շահը, և բոլոր քաղաքականություններն ու հայեցակարգերը պետք է գնահատվեն ըստ այնմ, թե ինչքանով են համապատասխանում Հայաստանի զարգացման շահերին»,- ասաց նա:

Премьер-министр Армении государственный бюджет на 2024 год назвал историческим
Доходная часть госбюджета 2024 года увеличена более чем в два раза по сравнению с 2018 годом - на 1 триллион 334 миллиарда драмов или около $3 миллиардов. Օб этом на очередной сессии Национального собрания сообщил премьер-министр Никол Пашинян при обсуждении проекта Закона «О государственном бюджете Республики Армения на 2024 год».
«Мы обсуждаем проект государственного бюджета Республики Армения на 2024 год, и я сразу должен сказать, что, на мой взгляд, это исторический бюджет для исторических времен. Почему бюджет исторический? По очень конкретной причине. Доходная часть бюджета увеличена более чем в два раза по сравнению с 2018 годом - на 1 триллион 334 миллиарда драмов или около $3 миллиардов. Расходная часть бюджета увеличена более чем в два раза», - подчеркнул Пашинян.
Премьер-министр обратился к данным в сфере здравоохранения.
«Расходы Минздрава увеличены более чем в два раза, а это значит, что мы вдвое увеличиваем доступ к медицинской помощи для наших граждан. И это одно из наших важнейших обязательств и обещаний.
Приняв в 2018 году управление страной, мы выдвинули тезис о том, что гражданин не должен оставаться у дверей больниц и сегодня гражданин не стоит у дверей больниц.
По последним данным, люди, нуждающиеся в государственных услугах по планированию здравоохранения, получают эти услуги в течение месяца после регистрации. Это не касается срочных услуг, которые оказываются по мере необходимости. И сегодня мы уже видим результаты, в январе-сентябре 2023 года, в Республике Армения зафиксирован самый низкий уровень смертности за последние шесть лет и максимальный естественный прирост», - заключил Пашинян.