Ադրբեջանական զորքերը պետք է դուրս բերվեն Հայաստանի տարածքից. Ֆրանսիայի պաշտպանության նախարար
Սեպտեմբերի 27-ին, Ֆրանսիայի Հանրապետություն աշխատանքային այցի շրջանակում, տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանի և Ֆրանսիայի Հանրապետության պաշտպանության նախարար Սեբաստիեն Լըքորնյուի հանդիպումը։
Ֆրանսիացի գործընկերոջ խնդրանքով՝ Սուրեն Պապիկյանը ներկայացրել է սեպտեմբերի 13-ի ադրբեջանական ռազմական ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված իրադրությունը։
Սեբաստիեն Լըքորնյուն վերահաստատել է խնդրի առնչությամբ Ֆրանսիայի պետական դիրքորոշումը, այն է՝ ադրբեջանական զորքերը պետք է դուրս բերվեն Հայաստանի Հանրապետության տարածքից։
Հանդիպման արդյունքներով պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել, որ իրավիճակին տեղում ծանոթանալու նպատակով Ֆրանսիայի պաշտպանական գերատեսչությունը հատուկ պատվիրակություն կուղարկի Հայաստան։

ВС Азербайджана должны покинуть территорию Армении: министр обороны Франции
27 сентября в рамках рабочего визита во Францию состоялась встреча министра обороны Армении Сурена Папикяна и министра обороны Французской Республики Себастьяна Лекорню, сообщает пресс-служба Минобороны Армении.
По просьбе своего французского коллеги Сурен Папикян представил ситуацию, сложившуюся в результате азербайджанской военной агрессии 13 сентября.
Себастьен Лекорню подтвердил государственную позицию Франции по данному вопросу, а именно, что азербайджанские войска должны быть выведены с территории Республики Армения.
По итогам встречи достигнута договоренность о том, что министерство обороны Франции направит в Армению специальную делегацию для ознакомления с ситуацией на месте.