ՀՀ ԶՈՒ ստորաբաժանումները կրակ չեն բացել ադրբեջանական դիրքերի ուղղությամբ․ ՊՆ-ն դարձյալ հերքել է Ադրբեջանի հայտարարությունը
Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը սեպտեմբերի 6-ին հերթական ապատեղեկատվությունն է տարածել, պնդելով, թե իբր ՀՀ ԶՈՒ ստորաբաժանումները սեպտեմբերի 5-ին կրակ են բացել հայ-ադրբեջանական սահմանագոտու արևելյան հատվածում տեղակայված ադրբեջանական դիրքերի ուղղությամբ:
Այս մասին հաղորդագրություն է տարածել ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը։
Այս գործելաոճը, որի հիմքում հայկական կողմի՝ ագրեսիվ գործողություններ իրականացնելու և հայ-ադրբեջանական սահմանին իրադրությունն արհեստականորեն սրելու փորձերի վերաբերյալ բացարձակ կեղծ տեղեկությունների տարածումն է, ոչ մի կերպ չի կարող նպաստել սահմանային իրավիճակի իրական կայունացմանը։
ՀՀ ԶՈՒ ստորաբաժանումները կրակ չեն բացել ադրբեջանական դիրքերի ուղղությամբ: Ավելին, ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք, ադրբեջանական կողմից արձակված կրակոցից նախօրեին մահացու հրազենային վիրավորում է ստացել պարտադիր ժամկետային զինծառայող, կրտսեր սերժանտ Արման Գագիկի Սարգսյանը:

Стиль действий Азербайджана не может способствовать реальной стабилизации ситуации на границе: МО РА
Министерство обороны Азербайджана 6 сентября распространило очередную дезинформацию, утверждая, что подразделения ВС Армении 5 сентября открыли огонь по азербайджанским позициям, расположенным в восточной части армяно-азербайджанской границы.
Отреагировав на это, Минобороны Армении выступило с заявлением, в котором, в частности, говорится: «Этот стиль действий Азербайджана, в основе которого лежит распространение дезинформации о, якобы, попытках агрессии с армянской стороны и искусственного обострения ситуации на армяно-азербайджанской границе, никоим образом не может способствовать реальной стабилизации ситуации.
Более того, как мы уже сообщали, накануне от выстрела с азербайджанской стороны смертельное огнестрельное ранение получил военнослужащий срочной службы ВС РА, младший сержант Арман Гагикович Саркисян».