ՀՀ անշարժ գույքի շուկայում 2021թ-ին կատարված գործարքների ծավալները ռեկորդային են եղել
2021թ.-ի ընթացքում Հայաստանի անշարժ գույքի շուկայում իրականացվել է 201 հազար 563 իրավունքի պետական գրանցման գործարք, որը վերջին 10 տարվա ընթացքում գրանցված ամենաբարձր ցուցանիշն է: 2021թ.-ին ՀՀ անշարժ գույքի շուկայում իրականացված գործարքների ծավալը նախորդ տարվա համեմատ աճել է 27%-ով:
Իչպես հայտնում է EconoMood-ը, Նախորդ տարվա ընթացքում Հայաստանում գրանցվել է անշարժ գույքի առքուվաճառքի 56 հազար 44 գործարք, որը 2010-2021թթ.-ի ընթացքում գրանցված ամենաբարձր ցուցանիշն է. 2020թ.-ի համեմատ այն աճել է 21.4%-ով, իսկ 2019թ.-ի համեմատ՝ 8.8%-ով:
2021թ.-ին նախորդ տարվա համեմատ Երևանում բազմաբնակարան բնակելի շենքերի բնակարանների շուկայական միջին գները, մեկ քառ. մետրի հաշվարկով, նվազել են 0.02%-ով:
Դիտարկվող ժամանակահատվածում իրականացվել է անշարժ գույքի նկատմամբ 11 հազար 432 վարձակալության գործարք, որը 2020թ.-ի համեմատ աճել է 6.8%-ով, իսկ 2019թ.-ի համեմատ՝ նվազել 6.5%-ով:

Объем сделок на рынке недвижимости Армении в 2021 году был рекордным
В 2021 году на рынке недвижимости Армении были осуществлены 201 тыс. 563 сделки по государственной регистрации права, что является самым высоким показателем за последние 10 лет. Объем сделок на рынке недвижимости Армении по сравнению с прошлым годом вырос на 27%.
Как сообщает EconoMood, за прошедший год в Армении были зарегистрированы 56 тысяч 44 сделок по купле-продаже недвижимости. Это самый высокий показатель за период с 2010-ого по 2021-ый годы. По сравнению с 2020 годом этот показатель вырос на 21.4%, а по сравнению с 2019-ым – на 8.8%.
В 2021 году по сравнению с 2020-ым годом средние рыночные цены на квартиры в многоквартирных домах в Ереване за 1 кв. м. снизились на 0,02%.
За этот период были осуществлены 11 432 сделок по аренде недвижимости, что на 6.8% больше, чем в 2020 году, и на 6,5% больше, чем в 2019-ом году.