Ստեղծված իրավիճակը շատ մտահոգիչ է, և այն լիցքաթափելու համար անհրաժեշտ են խաղաղապահների հստակ ու կտրուկ քայլերը. ռազմական փորձագետ
Ադրբեջանը մի կողմից Արցախի իշխանություններին հրավիրում է Բաքու երկխոսության, մյուս կողմից նույն օրը միջհամայնքային ճանապարհի վրա իրականացնում ռազմական հարձակում: Սա միայն ցինիզմ չէ, սա ադրբեջանական իշխանությունների բացահայտ դիրքորոշումն է, որը նշանակում է, որ Արցախն իրենց պետք է առանց նրա էթնիկ ազգաբնակչության:
Արցախպրես»-ի հետ զրույցում նման կարծիք է հայտնել ռազմական փորձագետ Վլադիմիր Հարությունյանը և ավելացրել, որ ստեղծված իրավիճակը շատ մտահոգիչ է, և այն լիցքաթափելու համար անհրաժեշտ է Արցախում տեղակայված ռուսական խաղաղապահ զորակազմի հստակ և կտրուկ քայլերը:
«Ադրբեջանական կողմը օրեր շարունակ տեղեկատվական քարոզչական դաշտ էր նետել այն կեղծ թեզը, թե իբր ռուս խաղաղապահների ուղեկցությամբ հայերը Հայաստանից Արցախ զենք են տեղափոխում: Ռուսական կողմից որևէ արձագանք, որևէ հակադարձում չեղավ ու հետևանքը եղավ Ստեփանակերտ Լիսագոր միջհամայնքային ճանապարհի վրա հարձակումներն, այդ թվում իրենց ծառայողական պարտքը կատարելիս երեք ոստիկանների զոհվելու ու մեկի վիրավորելու ողբերգական դեպքը: Ցավոք, այդ գործընթացը շարունակվում է ու հնարավոր է ավելի վտանգավոր ծավալներ ստանա»,- ասել է ռազմական փորձագետը:
Ըստ մեր զրուցակցի՝ պաշտոնական Բաքվի կողմից հետևողական կերպով ցուցաբերվող ապակառուցողական ու ագրեսիվ վարքը պետք է անհապաղ կերպով կանխել, հակառակ դեպքում նոր սադրանքներն անխուսափելի են լինելու, որոնք ուղղված են լինելու և՛ արցախյան, և՛ ռուսական կողմերի դեմ:
«Տեղի ունեցող միջադեպերից հետո խաղաղապահներին տեղյակ պահելը պրոտոկոլային առումով գուցե կարևոր է, բայց այսօր փաստացի կերպով ունենք մի իրավիճակ, երբ նոր վտանգները տեսանելի են ու դրանք կանխելու համար պահանջվում են հստակ գործողություններ: Հետևաբար, սպասել դրանց արձանագրմանը և հետո արձագանքել, որևէ տրամաբանական բացատրություն չունի, առավել ևս, որ սովորաբար խաղաղապահները չեն կարողանում վերացնել ադրբեջանական խախտումների հետևանքները և նրանց վերադարձնել ելման դիրքեր»,- ասել է Վլադիմիր Հարությունյանը:

Создавшаяся ситуация очень тревожная, и для ее разрядки необходимы четкие и решительные шаги миротворцев: Военный эксперт
С одной стороны, Азербайджан приглашает власти Арцаха к бакинскому диалогу, с другой стороны, в этот же день осуществляет военную атаку на межобщинную дорогу. Это не просто цинизм, это открытая позиция азербайджанских властей, а значит им нужен Арцах без его этнического населения.
Подобное мнение в беседе с "Арцахпресс" высказал военный эксперт Владимир Арутюнян, добавив, что создавшаяся ситуация очень тревожная, и для ее разрядки необходимы четкие и решительные шаги дислоцированных в Арцахе российских миротворческих сил.
"Азербайджанская сторона распространяет ложный тезис о том, что армяне перевозят оружие из Армении в Арцах в сопровождении российских миротворцев. Не последовало никакой реакции, никакого возражения с российской стороны, а следствием стали нападения на межобщинной дороге Степанакерт-Лисагор, в том числе трагический случай гибели трех полицейских и одного раненого при исполнении ими своих обязанностей. К сожалению, этот процесс продолжается и может достигать более опасных объемов", - сказал военный эксперт.
По словам нашего собеседника, деструктивное и агрессивное поведение, последовательно демонстрируемое официальным Баку, должно быть немедленно предотвращено, иначе неизбежны новые провокации, направленные как против арцахской, так и против российской стороны.
«Информировать миротворцев после инцидентов может быть важно с протокольной точки зрения, но сегодня мы фактически имеем ситуацию, когда очевидны новые опасности и требуются четкие действия по их предотвращению. Поэтому нет никакого логического объяснения ждать пока их зафиксируют и потом реагировать, тем более, что обычно миротворцы не в состоянии ликвидировать последствия азербайджанских нарушений и вернуть их на исходные позиции", - сказал Владимир Арутюнян.