Ռուս խաղաղապահների դեմ սադրանքները կարող են վնասել հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորմանը․ ՌԴ ԱԳՆ
Ռուսաստանը շարունակում է աշխատել Լաչինի միջանցքի ամբողջական ապաշրջափակման ուղղությամբ՝ Հայաստանի, Ադրբեջանի եւ Ռուսաստանի Դաշնության ղեկավարների 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հայտարարության համաձայն։ Այս մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
«Ներքին գործերի նախարարության, Ռուսաստանի Դաշնության պաշտպանության նախարարության եւ ռուսական խաղաղապահ կոնտինգենտի հրամանատարության միջոցով հետեւողական քայլեր են ձեռնարկվում իրավիճակի դեէսկալացիայի ուղղությամբ։ Հարկավոր է գտնել լուծում, որն ընդունելի կլինի բոլոր կողմերի համար։ Այս պահին միջանցքով անցնում են մարդասիրական օգնություններով ավտոշարասյուններ։ Կցանկանայի եւս մեկ անգամ նշել, որ ռուս խաղաղապահների դեմ հրապարակային հարձակումներն ու սադրանքները, մենք անընդունելի ենք համարում։ Նրանք այս տարածաշրջանում խաղաղության երաշխավորներ են։ Նման գործողությունները կարող են էական վնաս հասցնել հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին»,- նշել է նա։
Զախարովան անդրադարձել է նաեւ Լաչինի միջանցքի վերաբերյալ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի հայտարարության նախագծին, որն այդպես էլ չընդունվեց։ Նա նշել է, որ ՄԱԿ-ում Ռուսաստանի մշտական ներկայացուցչությունը մանրամասն բացատրություն է տվել։
«Ընդգծվել է, որ չնայած մեր կառուցողական վերաբերմունքին, փաստաթղթի ֆրանսիացի հեղինակներն անտեսել են ռուսական առաջարկների մեծ մասը։ Մեր արեւմտյան գործընկերները չեն համարձակվել նույնիսկ ուղղակի փաստերը ներկայացնել տեքստում։
Մասնավորապես, հիշատակել Հայաստանի, Ադրբեջանի եւ Ռուսաստանի ղեկավարների հայտարարությունները, որոնք հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման հիմքն են։ Ամեն դեպքում, մենք տրամադրված ենք զբաղվել ոչ թե պոպուլիզմով, այլ բովանդակային աշխատանքով՝ Լաչինի միջանցքի շուրջ ստեղծված իրավիճակը կարգավորելու համար»,- ասել է նա։
«Ինչ վերաբերում է հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանազատմանը, մենք հետեւողականորեն աջակցում ենք պրոֆիլային երկկողմ հանձնաժողովի գործունեությանը։ Պատրաստ ենք ամեն կերպ աջակցելու նրա աշխատանքին, այդ թվում՝ քարտեզագրական նյութեր տրամադրելով։
Այս ուղղությամբ առաջընթացը թույլ կտա արդյունավետորեն լուծել վիճելի հարցերը, տարածաշրջանում տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակմամբ զբաղվում է համապատասխան եռակողմ խումբը՝ երեք երկրների փոխվարչապետերի համանախագահությամբ։ Նրա հովանու ներքո կատարվել են լուրջ նախապատրաստական աշխատանքներ, լրացուցիչ համատեղ ջանքեր են պահանջվում դրանք իրականացնելու համար»,- եզրափակել է ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցիչը։

МИД РФ: Провокации против российских миротворцев могут навредить армяно-азербайджанской нормализации
Россия продолжает работу по полному разблокированию Лачинского коридора в соответствии с заявлением лидером Армении, Азербайджана и РФ от 9 ноября 2020 года. Об этом заявила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова.
«По линии МВД, Минороброны РФ и командования российского миротворческого контингента предпринимаются последовательные шаги для деэскалации ситуации. Необходимо найти решение, приемлемое для всех сторон. В настоящий момент по коридору проходят колоны с гуманитарной помощью. Хотелось бы еще раз отметить, что мы рассматриваем как неприемлемые публичные выпады и провокации против российских миротворцев. Они являются гарантами мира в этом регионе. Такие действия могут нанести существенный вред процессу армяно-азербайджанской нормализации», - отметила она.
Захарова также коснулась проекта заявления СБ ООН  по Лачинскому корилору, которое так и не было принято. Она отметила, что подробные разъяснения были даны постпредством России в ООН. «Было подчеркнуто, что несмотря на наш конструктивный настрой французские авторы документа проигнорировали большинство российских предложений. Наши западные коллеги не нашли в себе мужества даже просто изложить в тексте фактологию. В частности, упомянуть о заявлениях лидеров Армении, Азербайджана и России, которые являются фундаментом армяно-азербайджанской нормализации. В любом случае мы настроены заниматься не популизмом, а предметной работой по урегулированию ситуации вокруг Лачинского коридора», - сказала она.
«Что касается делимитации армяно-азербайджанской границы мы последовательно поддерживаем деятельность профильной двусторонней комиссии. Готовы оказывать всяческое содействие ее работе, в том числе путем предоставления картографических материалов. Прогресс на этом направлении позволит эффективно решить спорные вопросы на земле, разблокированием транспортных коммуникаций в регионе занимается соответствующая трехсторонняя группа под сопредседательством вице-премьеров трех стран. Под ее эгидой проделана серьезная подготовительная работа, требуются дополнительные совместные усилия для их перевода в практическое русло», - заключила представитель МИД РФ.