ՌԴ-ն ԼՂ հակամարտության կողմերին կոչ է անում զսպվածություն ցուցաբերել եւ ապահովել  եռակողմ պայմանավորվածությունների պահպանումը. ՌԴ ԱԳՆ
ՌԴ-ն ԼՂ հակամարտության կողմերին կոչ է անում զսպվածություն ցուցաբերել եւ ապահովել եռակողմ պայմանավորվածությունների պահպանումը. ՌԴ ԱԳՆ
Ռուսաստանը խիստ մտահոգված է Լեռնային Ղարաբաղում լարվածության աճով։ Այս մասին հայտարարել Է ՌԴ Արտաքին գործերի նախարարությունը։
"Ծայրահեղ մտահոգություն ենք հայտնում Լեռնային Ղարաբաղում լարվածության աճի կապակցությամբ ։ Ռուսաստանի Դաշնության պաշտպանության նախարարության 2022 թվականի մարտի 26 -ի տեղեկագրում արձանագրված փաստերը՝ ռուսական խաղաղապահ զորակազմի պատասխանատվության գոտի զինված ներթափանցման եւ հրադադարի ռեժիմի խախտման վերաբերյալ, հակասում են Ռուսաստանի, Ադրբեջանի եւ Հայաստանի ղեկավարների 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հայտարարության դրույթներին", - ասված է նախարարության տարածած հայտարարության մեջ:
ՌԴ ԱԳՆ-ից հայտնել են, որ ռուսական խաղաղապահ զորախումբը անհրաժեշտ միջոցներ է ձեռնարկում Լեռնային Ղարաբաղում իրավիճակի դեէսկալացիայի համար:
"Ռուսական խաղաղապահ զորակազմի գծով երկու կողմերի հետ փոխգործակցությամբ անհրաժեշտ միջոցներ են ձեռնարկվում տարածաշրջանում իրադրության ապաէսկալացման համար", - ընդգծել են դիվանագիտական գերատեսչությունում:
Ռուսաստանը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կողմերին կոչ է անում զսպվածություն ցուցաբերել եւ ապահովել Ռուսաստանի, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ղեկավարների եռակողմ պայմանավորվածությունների պահպանումը, հայտարարել են ՌԴ ԱԳՆ-ում:
"Կողմերին կոչ ենք անում զսպվածություն ցուցաբերել եւ ապահովել բարձր մակարդակով առկա եռակողմ պայմանավորվածությունների անշեղ կատարումը", - ասված է ՌԴ ԱԳՆ-ի տարածած հայտարարության մեջ:

МИД России выразил крайнюю озабоченность ростом напряженности в Нагорном Карабахе
Россия крайне озабочена ростом напряженности в Нагорном Карабахе. Об этом заявили в субботу в российском дипведомстве.
"Выражаем крайнюю озабоченность ростом напряженности в Нагорном Карабахе. Зафиксированные в информационном бюллетене Министерства обороны Российской Федерации от 26 марта 2022 факты вооруженного проникновения в зону ответственности российского миротворческого контингента и нарушения режима прекращения огня идут вразрез с положениями заявления лидеров России, Азербайджана и Армении от 9 ноября 2020 года", - говорится в распространенном заявлении министерства.
В МИД РФ сообщили, что российский миротворческий контингент принимает необходимые меры для деэскалации обстановки в Нагорном Карабахе.
"По линии российского миротворческого контингента во взаимодействии с обеими сторонами принимаются необходимые меры для деэскалации обстановки в регионе", - подчеркнули в дипведомстве.
Россия призывает стороны конфликта в Нагорном Карабахе проявлять сдержанность и обеспечить соблюдение трехсторонних договоренностей лидеров России, Армении и Азербайджана, заявили в МИД РФ.
"Настоятельно призываем стороны проявлять сдержанность и обеспечить неукоснительное соблюдение имеющихся трехсторонних договоренностей на высшем уровне", - говорится в распространенном заявлении МИД РФ.