ՌԴ ԱԳՆ-ն հայտարարել է, որ անհանգստացած է Արցախում իրավիճակի կտրուկ սրացմամբ
Մենք անհանգստացած ենք Արցախում իրավիճակի կտրուկ սրացմամբ։ Այս մասին ամենշաբաթյա ճեպազրույցում ասել է  ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
«Տեղեկություններ են ստացվում ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից գործողություն, ինչպես հայտարարում է Բաքուն՝ հակաահաբեկչական գործողություններ տարածաշրջանում եւ տեղի հայկական զինված կազմավորումների պատասխան գործողություններ սկսելու մասին։ Ռուսական կողմը կոչ է անում հակամարտող կողմերին դադարեցնել արյունահեղությունը, անհապաղ դադարեցնել ռազմական գործողությունները եւ վերադառնալ քաղաքական-դիվանագիտական կարգավորման ուղի։ Բոլոր քայլերը ղարաբաղյան խնդրի խաղաղ կարգավորման համար գրված են ՌԴ, Ադրբեջանի եւ Հայաստանի ղեկավարների եռակողմ հայտարարությունների համալիրում, որոնք ընդունվել են 2020-2022թթ.»,- ասել է Զախարովան։

МИД РФ заявил о встревоженности резкой эскалацией ситуации в Нагорном Карабахе
Мы встревожены резкой эскалацией ситуации в Нагорном Карабахе. Об этом на еженедельном бригинге заявила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова.
«Поступают сообщения о начале операции азербайджанскими вооруженными силами, как заявляет Баку, антитеррористических мероприятий в регионе и ответных действиях местных армянских вооруженных формирований. Российская сторона настоятельно призывает конфликтующие стороны остановить кровопролитие, незамедлительно прекратить военные действия и вернуться на путь политико-дипломатического урегулирования. Все шаги для мирного решения карабахской проблемы прописаны в комплексе трехсторонних заявлений лидеров РФ, Азербайджана и Армении, которые были приняты в период с 2020 по 2022 годы»,- заявила Захарова.