Իվանյանի (Խոջալու) ադրբեջանցիներիներով բնակեցնելու շուրջ լուրերը կեղծ են․ Wargonzo
Ստեփանակերտի մերձակայքում ՝ Իվանյնյանում (Խոջալու), նախատեսվում է կառուցել 1000 մասնավոր տուն Արցախի այն քաղաքացիների համար, ովքեր պատերազմի ընթացքում կորցրել են իրենց բնակավայրերը։
Խոսքը Հադրութի, Շուշիի բնակիչների, ինչպես նաեւ այն գյուղերի մասին է, որոնք Ադրբեջանի վերահսկողության տակ են անցել 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ից հետո:
Ինչպես հայտնում է @wargonzo-ն, հղում կատարելով իր կիբերդեպարտամենտի տվյալներին, ադրբեջանցիներով Իվանյանի (Խոջալու) բնակեցման շուրջ իբրև թե Շուշիում տարվող բանակցությունների մասին լուրերը կեղծ են։
"Մեր ՏՏ մասնագետները կարողացել են պարզել, որ այդ լուրերը գեներացվել Բաքվում բացված հայալեզու ֆեյսբուքյան օգտահաշիվների կողմից։
Ընդ որում, պարզվել է, որ նրանցից մեկը գրանցված է անմիջապես Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիեւի համակարգչից",- նշվում է նախագծի հաղորդագրոթյան մեջ։

По данным Wargonzo информация о переговорах в Шуши на предмет заселения Ивананя (Ходжалу) азербайджанцами - является фейком
Под Степанакертом, в населенном пункте Иванян (Ходжалу) планируется возвести 1000 частных домов для граждан Арцаха, оставшихся без крова в результате Второй Карабахской войны.
Речь идет о жителях Гадрута, Шуши, а также сел, которые перешли под контроль Азербайджана после 9 ноября 2020.
Как передает @wargonzo, ссылаясь на кибердепартамент проекта, информация о переговорах в Шуши на предмет, якобы, заселения Иваняна (Ходжалу) азербайджанцами - является фейком.
"Наши IT-специалисты смогли вычислить, что вброс был сгенерирован армяноязычными аккаунтами в фейсбуке, которые ведутся из Баку. Причем установлено, что один из них зарегистрирован непосредственно с компьютера помощника президента Азербайджана Хикмета Гаджиева",- сообщает проект.